Bądź czujny, dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych!

Jak przygotować się i zabezpieczyć przed pożarem w okresie grzewczym?

Okres jesienno – zimowy niesie ze sobą konieczność ogrzewania domostw. Niestety, codziennie oglądamy w swojej pracy efekty nieprawidłowo podłączonych instalacji grzewczych, niewłaściwie czyszczonych kominów czy nieostrożności w obchodzeniu się z ogniem. Tak, tak, będziemy pisać o pożarach.

 

Co możemy zrobić, aby zapobiec pożarom w okresie grzewczym?

  • po budowie domu czy przeróbkach instalacji  grzewczej pamiętaj aby zadbać o odbiór kominiarski instalacji grzewczej –  kominiarz sprawdzi prawidłowość podłączenia, jak i zastosowanych materiałów, na przykład czy parametry kotła odpowiadają wymogom pieca.
  • regularnie, co najmniej raz w roku dokonuj przeglądu instalacji gazowych i przewodów kominowych.

 

Pamiętaj!

Kontrole i odbiór instalacji grzewczej powinny dokonać osoby posiadające uprawnienia odpowiedniej specjalności.

 

  • czyść przewody kominowe, jeżeli palisz węglem lub drewnem rób to raz na trzy miesiące, jeżeli posiadasz piec na paliwo płynne lub gazowe rób to raz na pół roku (jest to wymóg regulowany prawnie).

 

Pamiętaj! 

Czyszczenia przewodów kominowych możemy dokonywać samemu, trzeba pamiętać o ich regularności jak i nabyć odpowiednią wiedzę. Jeżeli nie po drodze nam chodzić po dachu, lepiej skorzystać z usług kominiarza.  Na pewno czyszczenie przewodów kominowych warto przeprowadzić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego lub po jego zakończeniu,  natomiast w trakcie – jeżeli w trakcie sezonu grzewczego zauważymy zmniejszenie cugu.

 

  • odpowiednio wcześniej zaopatrz się w drewno, tak aby mieć pewność, że będziesz opalać suchym drewnem.
  • nie pal śmieci, odpadów meblowych i mokrego drewna –  ich spalanie oprócz trucia,  powoduje osadzanie sadzy wewnątrz przewodu kominowego, co w konsekwencji doprowadza do jej zapalenia.
  • wybieraj popiół do metalowego pojemnika. Wysypując na pozór zimny popiół do plastikowych wiaderek czy śmietników możesz stać się gwiazdą lokalnej gazety, która opisze interwencje strażaków.
  • w pomieszczeniach kotłowni przy piecach i przy kominkach w salonie nie gromadź materiałów łatwopalnych. Wiele się słyszy o pozostawieniu  uchylonych drzwiczek pieca dla “lepszego ciągu” Nawet najmniejsza iskra może spowodować pożar nagromadzonych wokół śmieci czy podpałki.

 

Pamiętaj!

Przepisy prawa mówią o zakazie składowania materiałów palnych oraz stosowaniu elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń i instalacji

 

Nasza Rada!
Pamiętaj, że konsekwencją niedopełnienia powyższych obowiązków jest nałożenia mandatu przez straż o świadomości narażenia życia bliskich  i mienia, ale również może to skutkować odmową wypłaty odszkodowania przez Ubezpieczyciela, jeżeli ten dowiedzie nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych.

 

Bądź czujny, dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych!


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u