Bezpieczeństwo w sieci

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Niestety wraz z jego rozwojem rozwijają się zagrożenia.

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Internet jest wszędzie: w sprzętach AGD, smartfonach, komputerach, urządzeniach grzewczych itd. Pomaga nam nie tylko zarządzać ale i kontrolować. Szukamy w nim informacji, pracy, robimy zakupy. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że po Sieci krąży jakieś 40–45 zettabajtów danych. Niestety wraz z rozwojem internetu rozwijają się zagrożenia, na które musimy uważać.

 

Cyberprzestępcy wymyślają co rusz nowe metody na kradzież danych. Dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z internetu. Oto kilka z nich.

 

 1. Jedną z metod kradzieży danych logowania do banku internetowego jest podszywanie się pod dany bank w mailu. Pamiętajmy, aby się nie logować z nieznanych linków podanych w mailu lub na innych stronach. Najlepszym rozwiązaniem jest przejść samemu na stronę banku i właśnie tam się zalogować.
 2. Banki nigdy nas nie proszą o poufne dane przez internet – w momencie kiedy bank potrzebuje zaktualizować nasze dane powinniśmy udać się do najbliższej placówki lub skontaktować się z bankiem telefonicznie.
 3. Nie robić przelewów na nieznane konta – chyba wszyscy znają metodę na wnuczka, w internecie takich metod też jest pełno gdzie przestępcy podszywają się pod bank, kuriera i proszą o wyrównanie kwoty. Powinniśmy skontaktować się telefonicznie z bankiem lub kurierem i zweryfikować czy taka sytuacja rzeczywiście ma miejsce.
 4. Kolejną ważną rzeczą, o którą powinniśmy zadbać są hasła do maila, facebooka i innych stron społecznościowych – dzięki tym portalom możemy zalogować się dzisiaj praktycznie na każdej witrynie internetowej. Dobre hasło to podstawa ale oprócz hasła gmail daje możliwość logowania 2 stopniowego lub za pośrednictwem smartfona – tutaj pamiętać musimy o odpowiednim zabezpieczeniu smartfona w razie jego zagubienia.
 5. Strony nieznanego pochodzenia – między innymi dla Chroma możemy zainstalować wtyczkę, która za nas sprawdza bezpieczeństwo na danej stronie. Zazwyczaj taka wtyczka podczas wyszukiwania pokazuje, że dana strona jest bezpieczna. Jednak to nie oznacza że możemy zapomnieć na niej o innych ważnych pkt bezpieczeństwa 🙂
 6. Szyfrowanie danych – dzięki zabezpieczeniu dysków podczas zagubienia komputera będziemy pewni, że złodziej nie odzyska naszych danych z dysku takich jak np. hasła zapisane w przeglądarce.
 7. Oprogramowanie – bardzo często instalujemy dodatkowe oprogramowanie do czyszczenia komputera, do połączenia zdalnego itd. nie zdając sobie sprawy, że hakerzy wykorzystują właśnie takie oprogramowanie a w szczególności aktualizację. Zalecane jest zweryfikowanie danego oprogramowania oraz pobieranie ich ze strony producenta.
 8. DuckDuckGo.com – wyszukiwarka internetowa, która o wiele lepiej chroni nasze dane w internecie niż Chrome. Jej minusem jest taki, że przez brak zbierania danych algorytm wyszukiwania działa o wiele gorzej.
 9. Aktualizację systemowe i antywirusa – WindowsDefendre działa naprawdę dobrze w porównaniu z innymi darmowymi antywirusami, jednak bez aktualizacji nawet najlepszy antywirus nie poradzi sobie z ochroną. Łatki systemowe, które dostajemy od Windows też są bardzo ważne ponieważ powinny eliminować potencjalne dziury przez, które moglibyśmy mieć wyciek danych z naszych komputerów.
 10. Ochrona najmłodszych użytkowników w sieci – przeglądanie wulgarnych i nieprzyzwoitych stron nie należy do trudności, przeglądarki internetowe dają możliwość blokowania niechcianych stron. Można to robić na dwa sposoby
 • dodać daną stronę do czarnej listy
 • ustawić jakie strony z daną treścią mają być blokowane

 

Oraz to co najważniejsze, a o tym zapominamy najczęściej, a nie tyczy się to tylko najmłodszych, ograniczyć serfowanie po internecie. Ponieważ to, co dobre szybko uzależnia.

 

Podsumowując trzymając się tych zasad oczywiście nigdy nie jesteśmy pewni czy nie zostaliśmy okradzeni z naszych danych. Jednak zmniejszamy ryzyko zostania ofiarą Cyberprzestępstwa, a co za tym idzie spędzonych miło chwil w tym przeogromnym świecie informacji.

 

Autor:  Daniel Turski


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u