Czy praca testera jest dla każdego?

Jakie cechy powinien mieć dobry tester?

Często jest tak, że kiedy myślimy o testowaniu oprogramowania to wydaje nam się, że nie ma nic bardziej prostszego i każdy może być dobrym testerem. Nic bardziej mylnego. Testowanie oprogramowania jest pracą, ale testowanie jest również „sztuką”. Testując oprogramowanie niezależnie od tego jakie i jakiej techniki użyjesz musisz pamiętać, że cel Twojej pracy jest za każdym razem taki sam i zawsze należy wykonywać ją z pełnym zaangażowaniem i dokładnością oraz zgodnie z powszechnie obowiązującymi normami (ISTQB).

 

Sprawdź czy posiadasz cechy dobrego testera:

  • cierpliwość – często trzeba tłumaczyć programistom, jak dana funkcjonalność ma działać, co jest błędem lub jak oprogramowanie ma reagować na konkretne działania. Nie każdy w zespole będzie zawsze spokojny i opanowany.
  • empatia wczuwanie się w emocje i sytuacje kolegów i koleżanek z pracy pomoże nam zrozumieć jakie mają podejście do danych sytuacji i jak je odbierają. To pomoże nam o wiele efektywniej współpracować w zespole.
  • komunikatywność – dobra komunikacja to podstawa w projektach informatycznych. Dobry tester będzie wiedział jak rozmawiać z zespołem, tak aby wszystko było jasne i panowała dobra atmosfera pracy. Dobra komunikacja obustronna pomoże zachować dobre relacje w zespole.
  • chęć uczenia się nowych rzeczy – praca testera to nie tylko testowanie manualne, ale także testowanie automatyzujące, analityk testów, test lead i wiele innych. Tester może nieustannie się rozwijać. 
  • dokładność, staranność – tester jest osobą dbającą i odpowiadającą za jakość oprogramowania, tym samym zawsze musi wykonywać testy z najwyższą dokładnością. Kilka błędów, których nie dopatrzył tester może wpłynąć na całą jakość oprogramowania. Oczywiście nie zawsze da się wszystko znaleźć, ale tester powinien zawsze bardzo dokładnie podchodzić do każdego jednego testu.
  • dociekliwość – to dla mnie bardzo ważna cecha, mianowicie dociekliwy tester zawsze, prędzej czy później znajdzie błąd czy niedopatrzenie. Tester będzie szukał, dociekał, dopytywał, analizował a dzięki temu do klienta trafi dobrej jakości oprogramowanie.
  • asertywność – nawet jeśli programista powie, że nie ma żadnych błędów i wszystko sprawdził i “u niego działa” to i tak zawsze musisz testować zgodnie z normami, założeniami, dokumentacją i stanem faktycznym. Dopiero po dokładnym i rzetelnym teście możesz powiedzieć, czy funkcjonalność działa poprawnie. Nie bój się zgłaszać błędów czy poprawek. Twoim celem nie jest zaszkodzenie programiście a dopilnowanie aby dobrze wykonać swoją pracę i oddać dobrej jakości funkcjonalność/program. Jeśli programista nie zgadza się z Twoim zgłoszeniem, postaraj się przedstawić fragmenty dokumentacji, w której jasno zawarta jest informacja jak dana funkcjonalność powinna działać.
  • pozytywne nastawienie – czasem kilka razy trzeba tłumaczyć jakąś funkcjonalność, bądź testować te same błędy. Pozytywne nastawienie i optymizm pozwoli na rozładowanie napięcia w zespole. Dobry nastrój w pracy zawsze sprawi, że praca będzie przyjemniejsza 🙂 

 

Może się to wydawać spora ilość cech, jednak są to niezbędne cechy jakie powinien moim zdaniem posiadać każdy dobry tester. Posiadanie samych tych cech nie sprawi, że możemy nazwać się dobrym testerem, czy testerem w ogóle. Niezbędna w parze z tymi cechami jest wiedza z zakresu ISTQB (Międzynarodowa Rada ds. Testowania Oprogramowania – to tablica certyfikacji do testowania oprogramowania, która działa na arenie międzynarodowej). 

 

Przygodę z testowaniem najlepiej zacząć od zapoznania się z tematyką (poczytanie artykułów na forach, blogach itp.). Jeśli temat Cię zainteresuje na tyle, żeby zostać testerem, w moim przekonaniu najlepiej będzie zapisać się na kurs kończący się międzynarodowym certyfikatem ISTQB. Na kursie będą Cię uczyć profesjonaliści i pomogą w zrozumieniu często zawiłych zasad i technik testowania oprogramowania.

 

Autor: Beata Graczyk


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u