Fotowoltaika – światło przyszłości

Czym jest fotowoltaika i jak działa? 🤔

Czym jest fotowoltaika?

Krótko mówiąc fotowoltaika jest procesem pozyskania energii z darmowego źródła jakim jest słońce. Jest to połączenie ekonomii (przestajemy się martwić o rachunki za prąd) z ekologią (odnawialne źródło energii) można dorzucić do tego pewnego rodzaju niezależność (od dostawców prądu).

 

Obecnie fotowoltaika cieszy się co raz większym zainteresowanie. Panele słoneczne na dachach naszych budynków to coraz częstszy widok, który cieszy oko.

 

Jak powstaje energia?

Panele słoneczne, które wykonane są z krzemu, zazwyczaj montowane są na dachu budynku. Skierowane powinny być na południe, aby były najbardziej wydajne i oczywiście zamontowane w nasłonecznionym miejscu. Ilość paneli zależna jest od ilości energii, jaką chcemy uzyskać.

 

Panel fotowoltaiczny przechwytujący fotony, wprawia w ruch elektrony, co prowadzi do produkcji energii elektrycznej. Następnie stały prąd płynący z paneli do inwertera solarnego zmieniany jest na prąd zmienny, czyli ten, który wykorzystujemy w naszych gospodarstwach domowych. Prąd ten pokonuje drogę przez układ zabezpieczający, aby ostatecznie dotrzeć do sieci, z której korzystamy.

 

Montaż, opłacalność

Popyt ciągnie podaż- i tak jest również w tym przypadku. Większe zainteresowanie społeczeństwa energią słoneczną powoduje, że na rynku powstaje coraz więcej firm świadczących usługi w zakresie fotowoltaiki.

 

Oprócz doradztwa, odpowiedniego pomiaru oraz montażu pomagają również w załatwieniu wszelkich spraw formalnych oraz w  uzyskaniu dotacji.

 

Jest jeden minus- instalacja paneli fotowoltaicznych  wiąże się z jednorazowym dużym nakładem finansowym, który szybko jednak się spłaca. Niekiedy po 6-8 latach cieszymy się całkowicie darmową energią. Dodatkowo możemy liczyć na dofinansowanie ze środków UE, NFOŚiGW. Przykładem jest Program „Mój Prąd”, który cieszy się gigantyczną popularnością. 13.01.2020 rozpoczął się nowy nabór do programu, z którego możemy uzyskać do 5 tys. dotacji, więc warto skorzystać.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u