Funkcjonowanie baterii w warunkach zimowych

Jak korzystać z baterii? Jak je przechowywać zimą oraz latem?

Każda bateria ma dwa zadania – gromadzić energię i ją oddawać. Cechą charakterystyczną i źródłem sukcesu baterii litowych jest to, że oba te zadania wykonują wyjątkowo skutecznie. Dlatego właśnie wykorzystywane są one w praktycznie wszystkich urządzeniach mobilnych, niezależnie czy są to laptopy czy smartfony. Jedną z przyczyn, dlaczego tak się stało jest też to, że lepiej w porównaniu z innymi technologiami znoszą pracę w wysokich i niskich temperaturach. Nie znaczy to jednak, że są na nie obojętne.

 

Idealna temperatura pracy baterii

Większość ogniw najlepiej funkcjonuje w temperaturze pokojowej i 15-20 stopni Celsjusza to dla nich optymalny zakres pracy. Wraz ze spadkiem temperatury spada napięcie baterii, a co za tym idzie jej zdolność do magazynowania energii, czyli pojemność. Im mniejsza temperatura, tym mniej energii będzie w stanie maksymalnie zgromadzić bateria i różnice te są bardzo duże. Na przykład, jeśli bateria w telefonie nominalnie ma 3000 mAh, to w temperaturze -20°C jej pojemność spadnie nawet o połowę, więc zamiast 16 godzin pracy wytrzyma tylko 8. Skoro działa krócej, to częściej musimy ją ładować, więc możemy wyciągnąć prosty wniosek, że praca w niskich temperaturach znacznie zmniejsza żywotność baterii.

 

Dzieje się tak dlatego, że każde ładowanie i rozładowanie baterii zmniejsza w minimalnym stopniu całkowitą jej pojemność i żywotność. Nazywa się to cyklami rozładowania baterii i dotyczy każdego typu akumulatora. Zimą jesteśmy zmuszeni częściej ładować telefon, więc szybciej owe cykle zużywamy. Dla porównania – jeśli latem w tydzień musimy ładować telefon 4 razy, to zimą może ta liczba wzrosnąć do 6 lub więcej, jeśli dużo czasu spędzamy na mrozie. Jeśli jednak możemy, powinniśmy uniknąć częstego korzystania z telefonu już przy temperaturach poniżej -10°C i raczej przechowywać go w ciepłej kieszeni blisko ciała. I co niezwykle istotne – nie powinniśmy ładować baterii litowych poniżej 0°C, a w niższych temperaturach jest to wręcz niemożliwe. 

 

Podsumowując – jak baterie reagują na niskie temperatury:

  • z każdym stopniem zmniejsza się pojemność, a więc i maksymalny czas pracy baterii 
  • poniżej 0°C nie powinno się ładować baterii
  • przy -20°C pojemność ogniw spada o 50%, znacznie skrócony maksymalny czas pracy
  • przy -40°C napięcie ogniw spada do tego stopnia, że bateria jest w stanie pracować już tylko na bardzo niskim zużyciu energii 

Jak korzystać z baterii i jak je przechowywać zimą?

Mróz znacznie zmniejsza możliwości baterii litowych i szybciej doprowadza do ich rozładowania. Nie inaczej, jak w przypadku akumulatorów samochodowych. Dlatego, więc musimy pamiętać, aby unikać nadmiernego korzystania z telefonu w temperaturze poniżej zera. Aby uzyskać kilka lub nawet kilkanaście dodatkowych minut skuteczne będzie ogrzanie telefonu.

 

W skrócie – jak powinniśmy korzystać z telefonu zimą?

  • unikajmy częstego używania telefonu na mrozie
  • nie próbujmy ładować telefonu na mrozie (np. z power banku)
  • pamiętajmy o regularnym doładowywaniu (to przede wszystkim w przypadku urządzeń, które często przechowujemy w niskich temperaturach)

Stosując się do tych wskazówek z pewnością przedłużymy życie baterii w swoich telefonach. 

 

 Mróz wpływa źle na baterię, a jak jest z upałami?

Ciepło pozytywnie wpływa na zdolność ogniw do magazynowania energii, lecz nie znaczy to, że wysokie temperatury to same pozytywy dla baterii. Owszem, ich zdolność magazynowania i oddawania energii będzie w wysokiej temperaturze zwiększona, lecz należy pamiętać, że takie warunki również szkodzą ogniwom. Badania wykazują, że stała praca w temperaturze 30 stopni Celsjusza sprawia, że cykl życia akumulatora będzie krótszy o 20%. W 40 stopniach będzie on skrócony o około 40%, a przy 45°C już o połowę w porównaniu do pracy w tej optymalnej temperaturze 20°C. Doprowadzanie baterii do wyższych temperatur jest już całkowicie niedozwolone ze względu na potencjalne zagrożenie wytworzeniem gazu w baterii, co w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do wybrzuszenia i zapłonu. Oznacza to więc, że pomimo tego, że w takich warunkach ogniwa są w stanie zgromadzić i oddać najwięcej energii, taka eksploatacja bardzo negatywnie wpływa na ich długoterminową żywotność. 

Jaka temperatura jest najlepsza dla baterii?

Baterie litowe najlepiej funkcjonują w temperaturze pokojowej. Korzystanie w takich warunkach gwarantuje baterii najdłuższe funkcjonowanie. Oczywiście telefony towarzyszą nam cały rok. Zimą czy latem z pewnością będą narażone na inne warunki, ale jeśli będziemy korzystać z nich zgodnie z powyższymi wskazówkami przedłużymy ich żywotność.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u