GRY FABULARNE

Posiadają oryginalne scenariusze i potrafią przenieść nas do innego wymiaru, a co najlepsze zatrzymać nas tam na długo.

Okres zimowy nie służy rozwojowi ciała, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozwijać swoją wyobraźnię, a cóż może być lepsze dla jej rozwoju niż gry fabularne? Ale, że co takiego zapytacie? 

 

Klasyczną grę fabularną można porównać do teatru improwizacji, w którym osoba prowadząca (zwana mistrzem gry) odgrywa rolę autora scenariusza, reżysera, narratora i zazwyczaj aktora ról postaci drugoplanowych. Natomiast gracze, czyli osoby biorące udział w grze, są aktorami pierwszoplanowymi, nieznającymi wszakże scenariusza i zmuszonymi improwizować oraz reagować na sytuacje, jakie stawia przed nimi mistrz gry. Jeżeli graczy jest wielu, mogą dobierać się w drużyny. Natomiast jeżeli w rozgrywce bierze udział wyłącznie jeden gracz, mistrz gry organizuje tzw. solówkę. 

 

Cała rozgrywka toczy się w ramach spotkań – sesji – odbywających się w odpowiednich pomieszczeniach. Rozgrywka jest konstruowana prawie wyłącznie w oparciu o słowne opisy, czasem wspomagane muzyką lub taktyczną planszą. Mistrz gry opisuje graczom ich otoczenie i akcje wykonywane przez bohaterów niezależnych, gracze natomiast opisują czynności wykonywane przez ich postaci. Do zadań mistrza gry należy również decyzja, które akcje podejmowane przez graczy osiągną zamierzone efekty, a które nie. Stopień dozwolonej identyfikacji między graczami, a odgrywanymi przez nich postaciami – wypowiadanie się w pierwszej osobie, wykorzystanie rekwizytów, kontakt fizyczny z pozostałymi graczami – jest kwestią umowną i zależy wyłącznie od stopnia immersji (zanurzenia) graczy w opisywany świat gry. 

 

Oczywiście istnieje wiele rodzajów gier fabularnych w najróżniejszych konwencjach. Mamy więc fantasy, science fiction, horror oraz niezliczone wariacje tej podstawowej trójki, systemy osadzone w rzeczywistym świecie oraz takie, które trudno sklasyfikować (obejmujące światy znane z komiksów czy też wymykające się jakiejkolwiek próbie usystematyzowania, na przykład zapożyczone z telewizyjnych kreskówek). Każdy może w RPG znaleźć coś dla siebie.

 

Podsumowując gry fabularne posiadają oryginalne scenariusze i potrafią przenieść nas do innego wymiaru, a co najlepsze zatrzymać nas tam na bardzo długo. Jednak to co najważniejsze to dzięki tym grom rozwija się wyobraźnia oraz zdolności matematyczne, a to z pewnością zaprocentuje w dalszej przyszłości. W chwili obecnej posiadamy bardzo bogaty wybór jeśli chodzi o wspomniane gry, więc nie pozostaje nic innego jak znaleźć coś co nas zainteresuje i czerpać przyjemność z rozgrywki. 

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u