Jak bezpiecznie robić zakupy w internecie? Na co zwracać uwagę?

Poznaj zasady bezpiecznych zakupów przez Internet, aby nie dać się oszukać.

Aby nie dać się oszukać w internecie trzeba być uważnym oraz zwracać uwagę na szczegóły, które na pierwszą myśl nie przyszłyby nam do głowy. Po zapoznaniu się z tym artykułem na pewno będziecie bardziej czujni i zwrócicie większą uwagę na rzeczy, które mogą wzbudzić w was niepokój, przez co możecie uniknąć oszustwa w internecie.

 

Jak wiadomo internet powoli staje się częścią naszego życia, a co za tym idzie coraz częściej dokonujemy różnych aktywności w nim. Jedną z nich są zakupy. Duża część z nas na pewno zna portale zakupowe takie jak allegro.pl, ceneo.pl, mediaexpert.pl, zalando.pl czy empik.pl, niezależnie czy szukamy sprzętów elektronicznych, ubrań czy innych przedmiotów.

 

Zdarza się, że znajdziemy ten sam produkt, ale na innym portalu w atrakcyjnej cenie, na przykład -50%. Sama cena może być już dla nas pierwszym znakiem, że coś jest nie tak. Dobrze jest upewnić się w paru miejscach, ile wynosi pełna cena produktu. Jeśli cena jest atrakcyjna, może to oznaczać również wyprzedaż, bądź akcję promocyjną w danym sklepie.  Zawsze lepiej jest sprawdzić opinie na temat takiego sklepu, ale nie na stronie samego portalu zakupowego, a na stronach niezależnych, choćby takich jak opineo czy ceneo. Zamieszczone tam recenzje użytkowników mogą być dla nas wyznacznikiem autentyczności strony.

 

Dane podawane przez portal zakupowy, bądź ich brak mogą być kolejnym powodem do zwątpienia w wiarygodność sprzedawcy. Jeśli wchodzimy na nową stronę, której nie znamy i nic o niej nie wiemy, to możemy poszukać danych kontaktowych do sprzedawcy. Jeśli nie możemy ich znaleźć, bądź dane są niepełne, to odradzam robienie zakupów na takiej stronie. Jeśli w opcjach odbioru zakupionego towaru nie ma możliwości odbioru osobistego, może to również być dla nas znak, że sprzedający chce coś ukryć.

 

Zdarzają się również przypadki oszustw polegających na utworzeniu strony, która łudząco przypomina właściwy sklep, ale jest to tylko pułapka. Aby jej uniknąć i nie wpłacić pieniędzy na konto oszusta lepiej wchodzić na strony sklepów poprzez własnoręczne wpisanie adresu witryny, bądź przez wyniki wyszukiwania w przeglądarce internetowej, a nie przez linki otrzymane na przykład w mailu.

 

Przy samych płatnościach w internecie lepiej upewnić się, że nasze połączenie jest bezpieczne, czyli na pasku adresowym wyświetla się kłódka 🔒, oraz adres zaczyna się od https.  To samo tyczy się logowań do witryny internetowej. Jeśli nie jest ono szyfrowane, to lepiej sprawdzić jeszcze raz cały adres.

 

W najgorszym wypadku, jeśli zauważymy już po fakcie dokonanym, że padliśmy ofiarą oszusta, to należy zgłosić taką sytuację jak najszybciej na policję.

 

Pozostaje życzyć Wam bezpiecznych i udanych zakupów oraz ostrożności w internecie. 😉


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u