Jak możesz ograniczyć emisję spalin w swoim samochodzie?

Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Europie. Jakie dostępne rozwiązania możesz zastosować w pojeździe?

Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Europie. Możemy już teraz podjąć pewne działania aby to zmienić, wpływając pozytywnie na stan powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy.

 

Jakie rozwiązania stosowane są już w Europie?

 

 1. Ograniczenie wjazdu przez samochody do centrów miast. Zakaz ten ma charakter bezwzględny lub dotyczy tych pojazdów, które nie spełniają wyznaczonych norm dotyczących emisji spalin. Przykładem są niemieckie miasta – Kolonia i Frankfurt nad Menem, Hamburg. Również Paryż, Amsterdam, Londyn, Madryt, Oslo, Helsinki, Bruksela.
 2. Nałożenia wysokich podatków na właścicieli samochodów, które cechuje wysoka emisja zanieczyszczeń do powietrza. Przepisy te są stosowane w 19 państwach Europy.
 3. Zachęcanie mieszkańców do częstszego poruszania się środkami komunikacji miejskiej oraz rowerem. Miasta rozbudowują sieć tras rowerowych oraz wprowadzają bezpłatne lokalne linie autobusowe lub tramwajowe. W centrum Pragi wyznaczono tzw. niebieską strefę, do której mają wjazd tylko mieszkańcy. Osobom przyjezdnym zaleca się korzystanie z transportu publicznego.
 4. W niektórych państwach – np. w Austrii nabywcy nowych samochodów klasy eko są premiowani przyznaniem bonusu. Przykładowo mieszkańcy Luksemburga mogą wówczas liczyć nawet na dodatkowe kilka tysięcy euro.

 

Co my możemy zrobić, jako posiadacze samochodu?

 

Koncerny samochodowe zaczęły brać odpowiedzialność za spaliny samochodowe niszczące nasze środowisko naturalne. W nowych modelach aut są instalowane różne elementy, których celem jest ograniczenie wydalania spalin.

 

Dostępne rozwiązania, które możemy zastosować w pojeździe:

 1. Stosowanie silników spełniających odpowiednie normy – nowoczesne silniki wyposażone są w układy dolotowe o zmiennej geometrii, doładowane z chłodzeniem powietrza, a także elektroniczne systemy sterowania i katalityczne oczyszczanie spalin.
 2. Stosowanie w pojeździe systemu AdBlue,  to filtr, który ma w swoim składzie mocznik w proszku, rozcieńczany wodą, który rozkłada NOx na neutralne dla atmosfery azot i wodę. Dzięki AdBlue możemy zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, a nawet obniżyć zużycie paliwa w okolicach 5%.S
 3. Stosowanie filtrów cząstek stałych – filtr DPF lub FAP, montowane są w układach wylotowych silników i pozwalają oddzielać sadzę od spalin samochodowych.
 4. Używanie reaktora katalitycznego: pozwala zmniejszyć emisję tlenku węgla nawet w granicach 40%.
 5. Korzystanie z samochodu z systemem EGR: jest to rozwiązanie pozwalające na utlenianie węglowodorów, które nie uległy spaleniu, a także przyspieszenie procesu odparowywania paliwa.
 6. Stosowanie silników z katalitycznym spalaniem paliw.
 7. Używanie mechanizmu bezpośredniego wtrysku paliwa – wtryskiwacze prowadzą paliwo do silnika pod wysokim ciśnieniem.
 8. Na ograniczenie spalin ma także wpływ to, jakie paliwo stosujemy. Najlepiej korzystać tylko ze sprawdzonych stacji benzynowych, dbających o właściwy skład swoich paliw.

 

Nie musimy jednak czekać na to, aż przepisy prawa zaczną nas skłaniać do ograniczania emisji spalin w samochodzie. Zarówno producenci samochodów, jak i my właściciele pojazdów możemy przyczynić się do redukcji emisji spalin i tym samym lepiej zadbamy w skali globalnej o naszą przyszłość i środowisko.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u