Jak przygotować się do zakupu nowego telewizora?

Wybór odpowiedniego telewizora do łatwych nie należy, ponieważ wybór jest bardzo duży.

W dzisiejszej dobie rozwoju technologicznego zakup telewizora to już nie przede wszystkim ilość cali jak to było w latach 90-tych, ale o wiele bardziej skomplikowany proces. Musimy rozważyć jaki wyświetlacz będzie dla nas najlepszy, jaka rozdzielczość będzie dla nas satysfakcjonująca, ale także czy chcemy telewizor z prostym czy zakrzywionym ekranem, a może będziemy go używać przede wszystkim do oglądania seriali czy filmów z platform VOD, typu Netflix czy HBO GO.

 

Mając na uwadze tak wiele aspektów, wybór telewizora nie wydaje się być łatwy.  Z pomocą mogą nam posłużyć porównywarki internetowe czy strony www zawierające opinie klientów. Kiedy już ustalimy czy chcemy, telewizor z wyświetlaczem LCD, LED, QLED czy OLED do tego 50 hz czy 100 hz matryca, która wpływa na płynność obrazu a rozdzielczość Full HD będzie dla nas wystarczająca (wielkość pomieszczenia, odległość do ekranu), pozostaje nam kwestia wielkości tv oraz  funkcji dodatkowych.

 

Tak jak rozdzielczość 4K nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem do naszych potrzeb, tak samo wielkość telewizora nie zawsze jest najważniejszym aspektem i zdecydowanie największy nie oznacza najlepszy. Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość salonu, a co najważniejsze odległość jaka będzie dzieliła odbiornik od widza.

 

Kiedy te trzy parametry mamy ustalone, możemy przejść do weryfikacji naszych potrzeb pod kątem użytkowania TV np. korzystanie z internetu czy wyżej wspomnianych platform VOD, a może chcemy aby inne sprzęty były kompatybilne z naszym telewizorem, np. telefon czy tablet. W takim wypadku warto rozważyć zakup telewizora z wifi lub smart TV, a w celu zachowania kompatybilności dopasować markę odbiornika do pozostałych sprzętów.

 

Historia telewizorów jest długa a zarazem krótka, przez wiele lat ich technologia stała w miejscu – królowały telewizory kineskopowe, które były dużych rozmiarów i ich rozdzielczość oraz jakość obrazu nie była zadowalająca. Wraz z rozwojem technologii zawitały w naszych domach telewizory plazmowe i LCD o normalnej rozdzielczości. Po niedługim czasie została podbita rozdzielczość co miało duży wpływ na ostrość i jakość obrazu. Telewizory też były produkowane w coraz większych rozmiarach co poprawiało komfort oglądania. W późniejszym czasie na rynku pojawiła się technologia LED, która wyparła telewizory plazmowe i z czasem panele LCD z podświetleniem lampowym. Przez krótki czas na rynek zawitały telewizory 3D, które pozwalały cieszyć się obrazem trójwymiarowym po założeniu specjalnych okularów, obraz zyskał głębię, dodatkowy wymiar. Miłośnicy dużych formatów otrzymali rozdzielczość 4K, która wypiera standard full HD przy telewizorach od 40 cali wzwyż. Dzięki 4K telewizory o dużym calarzu mają obraz ostry jak nigdy dotąd. Chodź jeszcze w pełni nie nacieszyliśmy się obrazem producenci wchodzą na rynek z najnowszą technologią 8K. W obecnej chwili jest to technologia implementowana w telewizory z najwyższej półki cenowej, ale z czasem będzie to standard w każdym telewizorze.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u