Jak zabezpieczyć dom przed nawałnicą?

Od paru lat przyzwyczajamy się, że po fali tropikalnych upałów przychodzą gwałtowne ulewy i burze. Jak się zabezpieczyć?

Najczęściej narażone na działanie huraganowych wiatrów czy intensywnych opadów są rynny, elewacja i pokrycie dachu. Powinniśmy przygotować odpowiednie zabezpieczenie i zwrócić uwagę na stan najbardziej newralgicznych części domu podatnych na działania czynników atmosferycznych. Nie jest to problem do rozwiązania w 100 %, bo po wysokich temperaturach bywa, że przychodzi lodowy grad. Nie da się zabezpieczyć na każdą okoliczność.

 

Wydaje się oczywiste, że domy budowane w strefach silnego obciążenia wiatrem i deszczem powinny być projektowane tak, by skutecznie oprzeć  się złym warunkom pogodowym. Tyle, że możemy zaobserwować, że pogodowe anomalie stają się coraz bardziej regułą, a nie wyjątkiem. A tego projektanci domów sprzed lat przewidzieć nie mogli.

 

Prawidłowy dobór pokrycia dachowego i systemu orynnowania może uchronić przed ich zalaniem w czasie nawałnicy i zerwaniem podczas wichury. Systemy rynnowe muszą stawić czoła aż trzem rodzajom opadów: deszczowi, gradowi oraz śniegowi.

 

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić uchwytom rynny, dzięki którym mocujemy ją do deski czołowej lub krokwi. Odpowiednia wytrzymałość i poprawny montaż tych elementów gwarantuje zachowanie właściwych spadków oraz chroni system rynnowy przed zerwaniem lub odkształceniem. W czasie krótkich, ale bardzo intensywnych opadów deszczu, które coraz częściej występują w naszej strefie klimatycznej, warto zainwestować w rynny o głębszym profilu.

 

Dużą uwagę musimy poświęcić właściwemu pokryciu dachu. By było odporne na nawałnice musi być także dobrze zaprojektowane przez fachowego dekarza, bo o wytrzymałości decyduje nie tylko jakość pokrycia. Istotna jest też powierzchnia dachu, kąt nachylenia połaci czy wysokość budynku. Trzeba pamiętać, że na brzegach dachu siła wiatru jest prawie trzy razy większa niż w części środkowej. Dlatego też trzeba pamiętać, by w kalenicy, koszach, grzbietach czy przy kominach pokrycie było mocniej przytwierdzone.

 

W przypadku dachu wykonanego z blachodachówki, zwróćmy uwagę na jej dokładny montaż, staranne umocowanie murłaty ze ścianą zewnętrzną. Z kolei, aby odpowiednio chronić połać przed deszczem, konieczne jest zabezpieczenie obróbkami blacharskimi wszelkich newralgicznych punktów połaci. Należą do nich: rynny koszowe, okap, wiatrownice, kominy, wywietrzniki i kominki wentylacyjne. Fachowiec musi je zamontować z dużą starannością, ponieważ jeśli obróbka jest nieszczelna – może dostać się pod nią woda. Wykonuje się je zwykle z blachy, która zawsze powinna być dopasowana do rodzaju pokrycia. Pamiętajmy również, że na trwałość dachu ogromny wpływ ma jego okresowa konserwacja. Powinien ją wykonać wykwalifikowany fachowiec, najlepiej wykonawca dachu.

 

Szkodę należy zgłosić jak najszybciej, wykonać zdjęcia zaraz po powstaniu uszkodzeń. Następnie zabezpieczmy uszkodzone mienie przed dalszymi zniszczeniami. Nie ma to wpływu na wypłatę, a na pewno spowoduje zatrzymanie pogłębianiu się uszkodzeń. Ważne, żeby zdjęcia, które wykonamy zaraz po szkodzie przekazać przedstawicielowi ubezpieczyciela lub przesłać drogą mailową. Po ocenie rzeczoznawcy i zebraniu kompletu dokumentów, ubezpieczyciel ma 30 dni na decyzję o wypłacie pieniędzy

 

Budując czy remontując dom trzeba zwracać uwagę więc na różne okoliczności. I zabezpieczyć się solidnym dachem, orynnowaniem, a na wszelki wypadek i tak lepiej dobytek ubezpieczyć. Ale o tym szerzej w kolejnym artykule.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u