Jak zadbać o sprzęty AGD w domu?

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedź się w jaki sposób możemy zadbać o nasze domowe sprzęty.

Bez urządzeń gospodarstwa domowego nie sposób dziś wyobrazić sobie funkcjonalnej i zarazem komfortowej kuchni. Lodówka, okap, zmywarka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa czy pralka  to sprzęty AGD, które stanowią nieocenione wsparcie w codziennym funkcjonowaniu domowników i pozwalają zaoszczędzić nie tylko cenny czas, ale i pieniądze. Jednak, aby te urządzenia służyły nam przez możliwie jak najdłuższy okres czasu, musimy je nie tylko użytkować zgodnie z instrukcjami producentów, ale także na bieżąco czyścić i konserwować.

 

Systematyczna pielęgnacja to priorytet!

Poniżej przedstawiamy w jaki sposób możemy zadbać o nasze domowe sprzęty:

 

  • Lodówka – musi być pod szczególną kontrolą. W związku z tym, że lodówka ma stały kontakt z żywnością, to powinniśmy szczególnie dbać o jej higienę. Trzeba przynajmniej raz w miesiącu, dokładnie wymyć jej wnętrze. Używajmy do tego celu wody z dodatkiem mydła i sody oczyszczonej. Zadbajmy też o usuwanie na bieżąco potencjalnych źródeł pleśni. Wymiatamy z lodówki resztki jedzenia i nieświeże produkty. Jeśli Twoja lodówka nie posiada funkcji automatycznego rozmrażania, bardzo istotne jest, aby regularnie ją rozmrażać

 

  • Okap – często zapominamy o czyszczeniu lub wymianie filtra okapu. Tymczasem zabrudzony filtr metalowy gorzej wyłapuje opary, a dodatkowo silnik okapu pracuje głośniej. W efekcie wzrasta wilgotność pomieszczenia, a od tego tylko krok do rozwoju grzybów. Mycie filtrów nie jest skomplikowane. Po uprzednim odłączeniu urządzenia z prądu, należy wyjąć filtr i umyć go w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Filtry metalowe można także myć w zmywarce.

 

  • Zmywarka – pamiętajmy, aby wyrzucać resztki do kosza. Jeśli to możliwe pozbądźmy się nadmiaru tłuszczu, odpowiednio układajmy naczynia, nie przeładowujmy zmywarki, stosujmy sól, aby pozbyć się kamienia oraz regularnie czyśćmy filtry pod bieżącą wodą. Poza regularnym czyszczeniem filtra należy też pamiętać o utrzymaniu w czystości drzwi zmywarek, a także uszczelek. W tych miejscach niestety bardzo łatwo zbierają się zanieczyszczenia i resztki posiłków.

 

  • Piekarnik – najefektywniejsze jest zawsze mycie piekarnika zaraz po jego użyciu. Niemniej, jeśli jednak problemem jest  przypalony i zaschnięty tłuszcz, czy resztki jedzenia, to są sposoby jak piekarnik sprawnie wyczyścić. Przede wszystkim pozbądź się wszelkich okruchów i pozostałości jedzenia. W następnym kroku, rozpyl dedykowane do piekarników środki i postępuj zgodnie z instrukcją. Jeżeli poszukujesz domowych sposobów na walkę z zabrudzeniami piekarnika to sprawdzi się roztwór z sody oczyszczonej (0,5 gorącej wody na jedną łyżkę sody), za pomocą którego należy wymyć wnętrze urządzenia. Dobrym sposobem jest też posypanie zabrudzeń solą i włączenie piekarnika aż do jej zbrązowienia – w efekcie dalsze czyszczenie będzie zupełnie bezproblemowe. Kolejnym elementem do umycia jest szyba. Można ją potraktować zwykłym płynem do szyb. Często jednak nie sprawdza się on, gdy mamy do czynienia z odpryskami zaschniętego tłuszczu, bądź innych przypalonych substancji. Wtedy możemy poratować się preparatami do usuwania tłuszczu z powierzchni kuchennych. Z domowych sposobów świetnie poradzi sobie z tłustymi plamami denaturat albo pozostawiona na kilkanaście minut wazelina.

 

  • Kuchenka mikrofalowa – powinna być czyszczona po każdym jej użyciu wilgotną ściereczką, w przeciwnym razie zadomowią się w niej nieprzyjemne zapachy. Aby się ich pozbyć należy wstawić do mikrofalówki naczynie z wodą oraz sokiem z cytryny i podgrzewać ok 2 minut na najwyższej mocy. Następnie wycieramy mikrofalówkę do sucha ściereczką.

 

  • Pralka – właściwe dbanie o pralkę to nie tylko niższe ryzyko uszkodzeń, lecz także efektywniejsze pranie. Sprzęt wykorzystuje bowiem maksimum swoich możliwości, a tkaniny nie ulegają uszkodzeniu. Pierzmy z odpowiednią częstotliwością. Zbyt krótkie odstępy pomiędzy praniem mogą prowadzić do przegrzewania się podzespołów urządzenia. A stąd niestety krótka droga do awarii. Dlatego zachowujmy co najmniej 1-godzinny odstęp pomiędzy cyklami prania. Nie przepełniajmy bębna. Chrońmy pralkę przed kamieniem. Najlepszym sposobem będzie zastosowanie sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać ok. ¾ szklanki do pojemnika na proszek, a następnie ustawić pełen cykl prania z najwyższą temperaturą (koniecznie bez wsadu w pralce!). Sodę oczyszczoną można bezpiecznie stosować raz w miesiącu. Nie tylko zabezpieczy pralkę przed kamieniem, lecz także usunie powstały już osad. Regularnie czyśćmy urządzenie (drzwiczki i obudowę oraz  filtry, bęben, uszczelki, szufladkę na detergenty – wyciągamy i myjemy). Aby usunąć zanieczyszczenia z pralki, warto przynajmniej raz w miesiącu wykonać pranie przy pustym bębnie i bez detergentów. Najlepiej wybrać pełen cykl prania z wysoką temperaturę – to właśnie w niej zginą wszystkie drobnoustroje, które odpowiadają m.in. za nieprzyjemne zapachy.

 

A co w przypadku gdy jednak nasz niezbędny sprzęt ulegnie awarii?

Jeśli masz ubezpieczenie assistance domowe, zgłoś usterkę do Ubezpieczyciela, który zaproponuje serwis AGD do rozwiązania problemu!

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u