Jak zezłomować auto?

Wyjaśniamy krok po kroku

KROK 1: Znajdź auto złom w swojej okolicy i skontaktuj się z nim

 

W pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć stację demontażu upoważnioną przez wojewodę do wydawania zaświadczeń o przyjęciu auta do kasacji. Ze stacją demontażu warto najpierw skontaktować się telefonicznie lub osobiście. Warto dowiedzieć się, czy musimy dostarczyć auto sami czy stacja oferuje bezpłatny odbiór auta własną lawetą. Warto także dowiedzieć się, czy będziemy musieli ponieść jakieś koszty.

 

KROK 2: Sprawdź na jakich zasadach auto złom  przyjmuje samochody

 

Niektóre stacje demontażu przyjmują do złomowania pojazdy kompletne bezpłatnie, a w przypadku dostarczenia pojazdu niekompletnego wymagają dopłaty za każdy brakujący kilogram.

 

Za pojazd w dobrym stanie i kompletny, który został dostarczony przez właściciela na szrot we własnym zakresie, niektóre stacje są skłonne zapłacić według indywidualnej wyceny uzgodnionej z właścicielem wraka.

 

KROK 3: Zadbaj o odpowiednie dokumenty, które musisz mieć ze sobą

 

Do skasowania pojazdu konieczne są dokumenty, takie jak : dowód rejestracyjny lub dokument, potwierdzający dane samochodu, np. zaświadczenie wydane przez Wydział Komunikacji w sytuacji, kiedy dowód zatrzymała Policja lub jeśli pojazd figuruje na dane poprzedniego właściciela. Niezbędna w niektórych sytuacjach jest także umowa kupna sprzedaży, potwierdzona w Urzędzie Skarbowym.

 

W przypadku współwłasności lub w przypadku nieobecności właściciela należy przedstawić także pisemne upoważnienie od właściciela.

 

Jeżeli pojazd jest zarejestrowany na firmę konieczne jest dołączenie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i upoważnienie do zezłomowania pojazdu dla osoby, która dokonuje jego wyrejestrowania. Niezbędny jest również dowód osobisty właściciela auta.

 

KROK 4: Jakie dokumenty powinien otrzymać właściciel po kasacji pojazdu?

 

  • zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do Stacji Demontażu Pojazdów,
  • unieważnienie dowodu rejestracyjnego,
  • dokument potwierdzający unieważnienie tablic rejestracyjnych,
  • unieważnienie karty pojazdu jeżeli została ona wydana.

 

KROK 5: Co zrobić po oddaniu samochodu do kasacji?

 

Po oddaniu samochodu na auto złom należy jeszcze je wyrejestrować w ciągu 30 dni.  Konieczne jest zgłoszenie się do właściwego Wydziału Komunikacji z zaświadczeniem o przyjęciu pojazdu do kasacji i z tablicami rejestracyjnymi samochodu.

 

Z chwilą wydania zaświadczenia o przyjęciu pojazdu na złom, przestaje obowiązywać opłata OC, a nadpłatę można wycofać.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u