Jaki wpływ ma 7 godzinny tryb pracy na moją motywacje?

Podzielę się z Wami moimi obserwacjami na temat efektywności takiego modelu.

Siedmiogodzinny dzień pracy w polskich warunkach brzmi jak całkowicie oderwana od rzeczywistości utopia. Jednak są w Polsce firmy, które skracają standardowy wymiar 40 godzin pracy. Jedną z nich jesteśmy my –  Mentax. Podzielę się obserwacjami na temat efektywności takiego modelu.

 

7-godzinny czas pracy wymaga zaangażowanego i zdyscyplinowanego zespołu. Owszem, początkowo wszyscy mogą jechać na euforii spowodowanej dodatkowym czasem wolnym, ten efekt szybko jednak znika już po miesiącu, a przywilej staje się rutyną.

 

7 godzinny okrojony dzień pracy powoduje, że te same obowiązki trzeba upchnąć w 7 zamiast 8 godzin. Dzięki temu praca jest bardziej efektywna, wymaga jednak wejścia na wysokie obroty od samego rana i pozostawania na nich do fajrantu. Nagromadzone w tym czasie emocje można jednak rozładować, bo pracownikom po wyjściu z pracy zostaje przecież dużo czasu. 

 

Dodałabym  jeszcze, że nasz czas pracy jest elastyczny, mamy możliwość pracować w różnych  godzinach. Zatem, jaki to ma wpływ na moją motywację oprócz 7 godzinnego dnia pracy? … Ogromny!

 

Jest wiele zalet takiej pracy, jedną z nich jest zwiększenie efektywności pracowników, ponieważ każdy może pracować w tych godzinach, w których jego praca jest najbardziej wydajna. Ma to również pozytywny wpływ na komfort psychiczny. Nie mam powodów do zmartwień jeśli na przykład zaśpię, utknę w korku czy po prostu potrzebuje wyjść wcześniej z pracy lub w jej trakcie. Zmniejsza to poziom stresu, ponieważ nie muszę martwić się przykrymi konsekwencjami swojej nieobecności i zawsze mogę odrobić stracone godziny. Dzięki takiej formie pracy mogę sobie pozwolić na wcześniejsze wyjście i odebranie dziecka z przedszkola lub nagłą wizytę u lekarza. Taki ukłon w stronę pracowników wpływa również pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstwa. Wprowadzając elastyczny czas pracy i do tego 7 godzinny, pracodawca prezentuje się jako nowoczesny i otwarty na potrzeby swoich podwładnych. Przyciąga to zainteresowanie potencjalnych pracowników, którzy coraz częściej cenią sobie swobodę w miejscu pracy. 

 

Autor: Jolanta Szczykutowicz

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u