Jakie są skutki braku izolacji w budynku?

Co zrobić, aby w domu zawsze panowała przyjemna temperatura, której utrzymanie nie zrujnuje naszego domowego budżetu?

Niepoprawne wykonanie izolacji lub jej całkowity brak często powodują utratę ciepła, a co za tym idzie wzrost wysokości rachunków za ogrzewanie. Taka sytuacja może również prowadzić do innych następstw np. groźnych chorób.

 

Co zrobić, aby w domu zawsze panowała przyjemna temperatura, której utrzymanie nie zrujnuje naszego domowego budżetu? Aby dobrze zrozumieć na czym polega problem, należy rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia „mostek termiczny”.

 

Mostek termiczny (cieplny) to miejsce w przegrodzie budynku, np. ścianie o dużo większym przewodnictwie cieplnym niż reszta przegrody. Przy wystąpieniu różnic temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, dochodzi do wychładzania przegrody. Przez mostek cieplny dochodzi do gwałtownej, wzmożonej utraty ciepła, która osiąga nawet 30%.

 

Mostek termiczny często sprawia, że w mieszkaniach i domach dochodzi do zawilgocenia, co w następstwie prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.

 

Zawilgocenie i zagrzybienie ścian w budynkach to nie tylko problem natury estetycznej. Fakt ten może mieć również niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Zjawisko to może powodować choroby reumatyczne, układu oddechowego, grzybice czy przyczynić się do powstania lub nasilenia się alergii. Zagrzybienie w domach jest szczególnie niebezpieczne dla osób z obniżoną odpornością, dla małych dzieci, kobiet w ciąży, starszych osób.

 

Zagrzybienie i niedostateczna cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach mogą powodować niekorzystne zmiany w mikroklimacie, co skutkuje niemiłym zapachem, który osadza się na meblach, odzieży czy innych rzeczach znajdujących się w budynku.

 

Mostek termiczny może mieć również negatywny wpływ i prowadzić do poważnych uszkodzeń elementów konstrukcji budynku. Nadwyrężenie struktury budynku może wystąpić np. w miejscu nieizolowanego połączenia płyty balkonowej ze stropem. Temperatura płyty balkonowej zmienia się zgodnie z aktualnie panującymi warunkami atmosferycznymi, a strop budynku utrzymuje cały czas temperaturę pokojową. Występująca różnica temperatur na styku tych dwóch elementów sprawia, że płyta zarysowuje się i pęka. Usunięcie już istniejącego mostka termicznego jest bardzo trudne a czasami niemożliwe, dlatego szczególnie należy zwrócić uwagę na ten jakby mogło się wydawać szczegół, już podczas fazy projektowania.

 

Należy pamiętać, że istota dobrej izolacji to odpowiedni projekt oraz dobór odpowiedniej izolacji do konkretnej przegrody. Bardzo ważne jest również wybranie fachowego wykonawcy.

 

Patrząc na dobrze wykonaną termoizolację warto pamiętać, że dom to jeden ”organizm” i często zdarza się, że jeden źle wykonany element może wpłynąć na degradację innej i w konsekwencji na izolację całego budynku.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u