Jestem egoistą i dlatego chwalę innych

MENTAX jest na wiecznej drodze ku turkusowi.

Współtworzę organizację, która bywa wskazywana jako turkusowa, a z mojej perspektywy nią nie jest. Zaś moja myśl o niej to:

 

MENTAX jest na wiecznej drodze ku turkusowi.

 

Wewnętrznie czuje, że takie określenie jest mi bliższe.

Bycie w takiej organizacji to poruszanie się wokół takich aspektów jak:

  • moje EGO – uwielbiam swoje EGO, można powiedzieć, że jestem z nim zaprzyjaźniony
  • odpowiedzialność
  • refleksja
  • samodzielność
  • miłość
  • krytyka
  • egoizm

 

Dla mnie bycie egoistą jest świetną przygodą. Dzieją się piękne i czasem smutne rzeczy. Dotykam je w sposób świadomy. I świadomie w imię egoistycznych pobudek chwalę innych.

 

Co mną kieruje?
Otóż podczas wielu dyskusji podczas konferencji słyszę jak bardzo ważne jest dla współpracowników chwalenie ich. Oni wtedy czują się docenieni, wyróżnieni, zauważeni ogólnie wszelkie -eni. Tak bardzo koncentrowałem się na pracowniku, że zapomniałem iż w tym procesie komunikacji są jednak dwie strony. Chwalony i chwalący.

 

Hello! a co ze mną?

 

I wtedy przyszła refleksja. Przekierowałem uwagę z chwalonego na chwalącego. Potraktowałem chwalenie, jako czynność, która ma mi dać wartość. Aby pochwalić kogoś powinienem zatrzymać się i pomyśleć nad:

  • za co konkretnie chce go pochwalić – skupić swoją uwagę na danym człowieku, dostrzec, zrozumieć i poczuć tą mocno sprecyzowaną czynność, za którą chce podziękować/okazać wdzięczność. Często miałem tak, że wiedziałem lub czułem, lub tylko rozumiałem a tutaj staram się aby to było połączone w całość.

 

  • jakie słowa użyje, co powiem oraz jak powiem – ułożyć wcześniej to co chce wyrazić, pomyśleć czy to co chce powiedzieć jest wiarygodne, prawdziwe i autentyczne.

 

  • znaleźć czas i przestrzeń aby słowa uznania wybrzmiały w odpowiedni sposób – kiedy i w jakim miejscu chce to wyartykułować.

 

Właśnie z egoistycznych powodów to czynię. Z egoistycznych bo dbam o siebie, aby wiedzieć i docenić ludzi otaczających mnie. Aby czuć głęboką wdzięczność za teraźniejszość, w której żyje. Egoistycznych bo sprawiam sobie ogromną przyjemność oraz daje sobie przestrzeń aby poczuć dumę – jak wiele widzę.

 

Tak jestem egoistą i jest mi z tym dobrze. Poprzez bycie egoistą rozumiem dbanie o siebie, co bezpośrednio wpływa również o dbanie o innych.

 

Tak, jestem również hipokrytą, bo czuję jak często zapominam być egoistą 🙂 Pochwalić kogoś nie jest u mnie czynnością zbyt często wykonywaną – zapewne za to dostanę „po łapach” od swojej ekipy z MENTAX SA.

 

Autor: Radosław Bartosik, Członek zarządu MENTAX SA

źródło: Jestem egoistą i dlatego chwalę innych


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u