Kot i pies w mieszkaniu

Jak uchronić nasze mieszkanie przed szkodami? Jakie materiały będą najbardziej odporne na psie i kocie pazury?

Pies czy kot w mig opanowują przestrzeń całego domu. Chcemy, by nasi pupile czuli się tu wygodnie i bezpiecznie, a przy tym szukamy sposobów na utrzymanie porządku i uniknięcie zniszczeń. Jak to wszystko ze sobą pogodzić?

 

O odpowiednie rozwiązania dla wnętrz przyjaznych zwierzakom warto zadbać już na etapie wykańczania mieszkania. Jeśli jednak czworonóg pojawił się w naszym życiu trochę później, wraz z nim zaprośmy do środka odpowiednio przystosowane meble.

 

Jakie materiały będą najbardziej odporne na psie i kocie pazury? W jaki sposób uchronić przed zniszczeniem cenne przedmioty? Co pomoże zamaskować sierść i zarysowania?

 

Zwierzęca energia najczęściej uwalnia się w przedpokoju. To wnętrze, które każdego dnia musi być gotowe na istne eksplozje psiej radości, wywołane powrotem właścicieli czy wyjściem na spacer.

 

Jednym z najważniejszych elementów przedpokoju będzie wytrzymała i łatwa w pielęgnacji podłoga. Psim pazurom skutecznie oprze się zwłaszcza odporny na zarysowania winyl. Szybko zetrzemy z niego ślady brudnych łapek, nieuniknione zwłaszcza w jesienne i zimowe dni.

 

Z przedpokoju przechodzimy do pokoju dziennego – miejsca, które dla właścicieli kotów często stanowi pole bitwy z pazurami. Co zrobić, by kociak nie drapał mebli?

 

Rozwiązaniem może być stworzenie dla niego odrębnego kącika. Urządźmy go w taki sposób, by kot zawsze mógł mieć oko na całe pomieszczenie. Szczególnie przyda się specjalna szafka dla zwierząt. Gdy wyłożymy ją miękkim kocykiem lub poduszką i umieścimy na niewielkim podwyższeniu, stworzymy naszemu pupilowi wygodną alternatywę dla kanapy czy fotela. Tuż obok małego kociego królestwa możemy ustawić drapak, a na haczykach zawiesić jego ulubione zabawki.

 

Koty to jednak niezależne zwierzęta, które często postępują wbrew naszej woli. Jeśli znamy swojego mruczka na tyle dobrze, by wiedzieć, że tego typu pomysły są z góry skazane na porażkę, pozostaje nam wybór odpowiednich mebli. W salonie najlepiej sprawdzą się kanapy i sofy obite tkaniną o mocnym, zbitym i gęstym splocie. Nawet jeśli nasz milusiński zdoła się w nią wbić, sami łatwo możemy naprawić szkodę. Wystarczy tylko igła krawiecka, by z powrotem wciągnąć wyciągniętą przez kota nitkę.

 

Oprócz schowania niebezpiecznych przedmiotów, w tym szczególnie chemii i leków, sprawdźmy, wszystkie nasze domowe kwiaty i rośliny. Koty często chętnie podgryzają zielone łodygi, ale niektóre z nich mogą być dla nich trujące. Szczególnie niebezpieczne są: monstera, aloes, bluszcz, wszelkie gatunki lilii, niektóre paprotki, bambus i fiołki.

 

Nie wierzmy też legendom o kotach, które zawsze spadają na cztery łapy i mają siedem żyć. Tak naprawdę upadek z każdego piętra może być zagrożeniem życia dla naszego pupila. Dlatego tak ważne jest pilnowanie okien, które pod naszą nieobecność powinny być zamknięte lub tylko rozszczelnione. Jeśli zależy nam na stałym dopływie świeżego powietrza, możemy zamontować w nich specjalne siatki, które powstrzymają zwierzaka przed nagłą ucieczką. O takim zabezpieczeniu nie zapomnijmy też podczas aranżacji naszego balkonu.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u