Kuna w samochodzie. Jak zabezpieczyć się przed szkodą? 

Co zrobić, gdy kuna znajdzie się w naszym samochodzie? Jak pozbyć się gryzoni z auta?

Nadeszła jesień, zwierzęta zaczynają szukać ciepłych norek. Niestety, niektóre osobniki zamiast szukać schronienia w lesie lub na łące trafiają pod rozgrzaną maskę samochodu.

 

Kuna to z pozoru niegroźne zwierzę, które potrafi wyrządzić duże szkody w pojeździe. Niszczy przewody elektryczne, izolacje, a nawet potrafi przegryźć przewody hamulcowe. Pierwszym znakiem obecności tego szkodnika pod maską jest podgryziona mata wyciszająca silnik.

 

Jeśli zwierzę jedynie nadgryzło przewody elektryczne, czasami możliwe jest uruchomienie silnika, ale praca jednostki napędowej może być nierówna. Jeżeli kuna zdążyła dokonać zniszczenia, pozostaje nam laweta. Przegryzione rury układu chłodzenia grożą zaś przegrzaniem silnika, a w konsekwencji bardzo poważną awarią.

 

Radzimy, jak do tego nie dopuścić…

 

Co na kuny?

Należy zacząć od pozbycia się zapachów, myjąc porządnie całą komorę silnika. Potem możemy szukać rozwiązania, aby nie mieć już spotkania z tym zwierzęciem.

 

Na rynku można znaleźć przynajmniej kilka cudownych środków, jakimi możemy się wspomóc:

  • odstraszacz elektroniczny – emitowane przez te urządzenia ultradźwięki są nieprzyjemne dla kun, ale jednocześnie niesłyszalne dla człowieka.
  • preparaty w płynie – płynem pokrywamy wnętrze komory silnika lub podłoże, na którym stoi auto. Jedno opakowanie tego specyfiku wystarczy na długo – odstraszający kuny zapach utrzymuje się bowiem nawet przez 8 miesięcy.
  • kostka zapachowa do toalety –  należy ją umieścić pod maską, upewniając się, że nie spadnie w okolice ruchomych elementów silnika. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby od czasu do czasu zmieniać zapach. Kuny dość szybko przyzwyczajają się do woni kostki i przestaje ona zniechęcać je do wejścia pod maskę.
  • psia sierść – zdaniem wielu zmotoryzowanych wystarczy umieścić pod maską woreczek z psią sierścią, by zapewnić sobie spokój.

 

Niestety, ale tzw. złoty środek nie istnieje. Niektórych kun nie odstraszają zapachy sprayów i kostek toaletowych, a nie wszystkie urządzenia emitujące sygnały dźwiękowe są skuteczne. Warto przed podjęciem jakichkolwiek kroków pamiętać, że kuna, która często szuka miejsca pod maską auta, w Polsce znajduje się pod ochroną.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u