Kupno laptopa, to wcale nie taka łatwa sprawa

Warto przeanalizować do jakich celów będzie on nam potrzebny i na co należy zwrócić uwagę dokonując zakupu.

Komputery już na stałe zagościły w naszym życiu. Coraz więcej osób decyduje się na zakup laptopa, spróbujemy Wam przedstawić informację, na co warto zwracać uwagę w trakcie wyboru nowego sprzętu.

 

Przy zakupie laptopa pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać, to do czego będzie nam potrzebny?

 

Najczęściej wyróżniamy laptopy:

 • Do pracy biurowej: są wśród nich zarówno tanie w eksploatacji modele do pracy biurowej, jak i wysokiej klasy laptopy o najnowszych podzespołach, wzmocnionej obudowie i szerokiej funkcjonalności. Często są wyposażone w liczne porty przydatne w pracy i pozwalające na wygodne podłączanie urządzeń (np. drukarki, dysku zewnętrznego, monitora, myszy), moduł TPM, czytnik linii papilarnych, modem LTE, czy złącze stacji dokującej.

 

 • Do przeglądania internetu: uniwersalne, przeznaczone do użytku domowego, umożliwią wygodne obejrzenie filmu w HD, mogą odtwarzać muzykę, pozwolą na uruchomienie prostszych gier i na surfowanie w internecie.

 

 • Do gier komputerowych: wyposażone w lepszy jakościowo procesor i mocną kartę graficzną, zapewniają wysoką wydajność i pozwalają na płynną rozgrywkę w najbardziej wymagających grach komputerowych. Cechują je też: duża ilość pamięci RAM, pojemne dyski oraz dobre układy chłodzenia.

 

Powinniśmy zwrócić uwagę na to w jaki sposób będziemy go używać, czy będzie przenoszony i transportowany, w takim wypadku lepiej skusić się na laptopa z mniejszą matrycą 14 cali lub nawet 12 cali oraz zwrócić uwagę na pojemność baterii. Wyraża się ją z reguły w dwóch jednostkach: mAh lub Wh im wyższa wartość mAh/Wh, tym dłuższy czas pracy będziemy w stanie uzyskać.

 

Jeśli Laptop będzie najczęściej stał w jednym miejscu to można pokusić się o większą matrycę 15 cali lub nawet 17 cali (17 cali jest zalecane do grania w gry komputerowe, daję najlepszą wygodę jakości obrazu, jednak takie laptopy są duże i ciężkie więc stają się nieporęczne w transporcie).

 

Przed zakupem dobrze jest pomyśleć czy będziemy do laptopa podłączać inne urządzenia zewnętrzne ponieważ w nie każdym modelu są odpowiednie złącza.

 

Oto lista najważniejszych złączy w laptopie:

 • USB typ A – podstawowe złącze, za którego pomocą podłączamy do laptopa zewnętrzne urządzenia (klawiaturę, mysz, dysk zewnętrzny, pendrive etc.), występuje w dwóch standardach: USB 2.0 i nowszy USB 3.0 lub 3.1 (oznaczony zazwyczaj kolorem niebieskim). Ten drugi oferuje znacznie szybszy transfer danych (nawet 10-krotnie).
 • USB typ C – nowoczesna wersja standardu USB z symetryczną końcówką. Coraz częściej wykorzystywany także w smartfonach. Cechuje się szybkim transferem danych oraz przesyłem obrazu. Coraz częściej USB-C wykorzystywane jest także do ładowania noteboooka.
 • Thunderbolt 3 – wykorzystuje standard USB-C (oznaczone jest ikoną błyskawicy), najszybszy standard przesyłu danych, obsługujący także przesył obrazu w rozdzielczości 4K i odświeżaniu 60 Hz.
 • HDMI, Display Port – służą do podłączania laptopa do monitora, projektora i telewizora, mogą występować w wersji micro HDMI i mini DisplayPort.
 • D-Sub – analogowe wyjście wideo, wciąż można je spotkać w niektórych laptopach, przydatne w sytuacji, kiedy chcemy podłączyć laptopa np. do starszego modelu projektora.
 • RJ45/Ethernet – służy do podłączania laptopa do internetu, jeśli laptop nie jest w nie wyposażony, konieczne będzie skorzystanie z przejściówki USB-RJ45.
 • Czytnik kart pamięci SD/microSD – ułatwia kopiowanie zdjęć z telefonu i aparatu fotograficznego.
 • Gniazdo słuchawkowe – za jego pomocą można podłączyć zarówno słuchawki, jak i zewnętrzne głośniki.

 

Ciekawą opcją jest również zakupienie Laptopa 2 w 1 lub Laptopa hybrydowego. Laptopy 2 w 1 charakteryzują się tym, że posiadają dotykowy ekran i chowaną klawiaturę za to laptopy hybrydowe pozwalają na całkowite odłączenie ekranu od klawiatury, a w  ten sposób urządzenie zamienia się w klasyczny tablet.

 

Na rynku dostępne są jeszcze MacBooki, które stały się symbolem prestiżu, gdyż ich rynkowa cena jest o wiele wyższa od konkurencji. MacBooki wyróżniamy w trzech wersjach:

 • MacBook Air. Wyróżniają się niewielkimi wymiarami (posiadają 13-calowe ekrany), dlatego kierowane są przede wszystkim do osób dużo pracujących w podróży.
 • MacBook modele standardowe. Występują w wersjach 12-calowych, a więc jeszcze mniejszych niż wcześniejsza wersja.
 • MacBook Pro jest to udoskonalona wersja podstawowego modelu. Występują w wersji  13-calową lub 15-calową matrycę oraz z Touch Bar, a więc specjalnym panelem sterowania, usytuowanym nad klawiaturą.

Opublikowano:

Mentax na Facebook'u