Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując sprzęt AGD?

AGD - celowo skonstruowane i powszechnie użytkowane w gospodarstwie domowym narzędzia i urządzenia.

Dla każdego, kto urządza lub remontuje mieszkanie, dobór sprzętu AGD jest nie lada wyzwaniem. Najczęściej jednak wygląda to tak, że skupiamy się przede wszystkim na walorach estetycznych i dodatkowych funkcjach. Bez względu na to, czy szukamy lodówki, pralki, zmywarki czy TV zawsze analizujmy pewne cechy wspólne.  Tylko świadomy i przemyślany wybór pozwoli długo cieszyć się z dokonanego zakupu, bez narażenia na konieczność wymiany lub napraw gwarancyjnych. Jakie zatem informacje o urządzeniach są kluczowe i co szczególnie powinno przykuć naszą uwagę?

 

Towar najpierw kupujemy oczami, a człowiek lubi błyskotki. W przypadku urządzeń AGD takimi błyskotkami są głównie funkcje. Ilość programów w pralce czy zmywarce, śliczne wyświetlacze, możliwość kontroli urządzenia poprzez smartfona itp. to takie błyskotki, a klient kupuje nową zabawkę kierując się na wstępie zasadą „och jakie fajne”. Po jakimś czasie, zwykle dość szybkim okazuje się, że korzystamy z dwóch programów w zmywarce, trzech w pralce, tablet w piekarniku służy głównie do tego aby było na nim widać odbite palce, a wi-fi nawet nikt nie spróbował uruchomić, ale dopłaciliśmy, często dużo. Większy stres klient przeżywa w momencie konieczności naprawy, gdy okazuje się, że po wbudowaniu przerośniętej elektroniki stoi przed nami sprzęt wyposażony w podzespoły te same co w egzemplarzu czasem nawet o połowę tańszym.

 

Wybierając sprzęt powinniśmy zwrócić uwagę na:

 

1. Kraj pochodzenia –  dużą zaletą jest kupowanie towaru produkowanego w Polsce, a przynajmniej w Unii Europejskiej. W naszym kraju produkują obecnie chyba już wszystkie znaczące marki w tym koreańskie. Zaleta jest w tym, że towary produkowane w Polsce są sprzedawane prawie wyłącznie na terenie Unii Europejskiej i z tego powodu są produkowane w najlepszej jakości. Towary pochodzące spoza Unii Europejskiej nie muszą być gorsze jednak możemy trafić na towar przeznaczony do sprzedaży na rynkach tanich o zaniżonej nawet mocno jakości. Ten sam model potrafi kosztować do 20% taniej ciągnąc za sobą konsekwencje jakościowe.

 

2. Marka – dobra marka to już legenda. Producenci skupiają się w konsorcja kapitałowe i można ze zdziwieniem stwierdzić, że identyczne urządzenia są oznaczone różnymi markami, np. Bosch – Siemens – Zelmer, Amica – Samsung. Normalną polityką koncernów jest wchłanianie drobnych lokalnych marek dla „rodzimie” brzmiącej nazwy. Tutaj często zaskakują się klienci kupujący towar z tzw. „wystawek” czyli urządzeń używanych, przywożonych głównie z Niemiec, np. „dobry niemiecki” Blomberg okazuje się być innym klasycznym typem znanej marki. Lodówki side by side dla grupy Bosch Siemens produkuje Daewoo, ekspresy do kawy Miele to Bosch za podwójną cenę itd.

 

Tworzy się specjalnie marki dla ludzi którzy lubią wydawać dużo pieniędzy, jednak prawda jest taka, że na świecie funkcjonuje kilku dużych producentów podzespołów i wszyscy u nich kupują. Najbardziej spektakularnym przykładem są płyty indukcyjne gdzie większość, bez względu na markę jest złożona z podzespołów dwóch producentów: EGO – elektronika, Ceran Schott– szyba. Inną stroną marki są marki „nieistniejące”. Nie ma takiej marki jak MPM, Clatronic, Privilage, Parkside i jeszcze kilku innych. Są to sztuczne marki, a właściwie tylko nazwy dla marek stworzone przez sieci supermarketów dla sprzedaży towarów bardzo różnego pochodzenia do sprzedaży wyłącznie w ramach swojej sieci sklepów. Kupując taki towar musimy przygotować się na duże problemy z serwisem o ile ktokolwiek podejmie się naprawy. Wybierając markę należy wybrać tzw. popularną na rynku polskim, bo mieszkamy w Polsce i tu będziemy naprawiać. Serwis przyjeżdżający 200 km to duży koszt i czas oczekiwania.

 

3. Cena – towar zbyt tani jest z założenia podejrzany. Jeżeli coś ma być tanie to na czymś trzeba zaoszczędzić. W jednym z hipermarketów kilka lat temu w sprzedaży były pralki Bosch Clasixx 6 będące odpowiednikiem modelu Maxx 6 w wersji tak okrojonej, że lawinowo urywały się bębny. W urządzeniach tanich stosuje się gorszej jakości blachy i lakierowanie, podzespoły takie jak grzałki i silniki pochodzą od tanich producentów. To w przyszłości będzie się mścić. Sieci marketów zamawiają specjalnie dla siebie serie produktów o skrajnie niskiej jakości. Potem następuje, jakby to określić cena realna, czyli produkt wystarczający w godnej cenie. Wyżej będziemy z grubsza dostawać to samo, a jedynie wzbogacane o nie zawsze potrzebne gadżety.

 

4. Szczegóły techniczne:

Pralki

Dużą zaletą jest rozbieralny zbiornik umożliwiający wymianę łożysk. Przy zamku automatycznym po naciśnięciu pauzy drzwi się otworzą i dodatkowa klapka do skarpetek jest jedynie gadżetem do zepsucia. Usuwanie zanieczyszczeń z ubrań następuje w wyniku reakcji chemicznej i musi swoje trwać, bęben kręcący się w dwie strony równocześnie nie przyspieszy tego procesu ale będzie droższy.

Przede wszystkim zwracamy uwagę na: pojemność, oszczędność prądu i wody, poziom hałasu, efektywność pracy, rodzaj ładowania prania.

 

Zmywarki

Elektronika nie lubi wilgoci, oświetlenie komory szybko się psuje i powoduje zwarcia uszkadzające elektronikę. Wybierając zmywarkę również zwracamy uwagę na:  klasę energetyczną  i zużycie wody, generowany hałas, klasę efektywności suszenia, ilość kompletów jaką można włożyć do zmywarki, rodzaj sygnalizacji pracy i końca pracy – większość programatorów sygnalizuje koniec pracy za pomocą sygnału. Urządzenia ze średniej półki cenowej posiadają potwierdzenie końca pracy za pomocą diody LED świecącej na podłogę. W droższych sprzętach, głównie koncernu Bosch/Siemens można znaleźć projektor świecący na podłogę, podający parametry pracy w ładny wizualny sposób, wraz z odliczaniem czasu do końca.

 

Lodówki

Szklane fronty, dodatkowe okna do zaglądania do wewnątrz, drzwi otwierające się w dwie strony równocześnie to jedynie gadżety do zepsucia które dużo kosztują, a pod spodem dostajemy standardową lodówkę. Zwracamy uwagę na: liczbę sprężarek, głośność, klasę zamrażarki, posiadane funkcje, liczbę półek.

 

Podsumowując

Idąc na zakupy przespacerujmy się po sklepach, obejrzyjmy szeroką gamę urządzeń, wróćmy do domu i prześpijmy się z tym problemem, aby emocje opadły. Przemyślmy czego tak naprawdę potrzebujemy, a co było dla nas jedynie błyskotką i wtedy wróćmy do sklepu.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u