Nowe etykiety energetyczne

Od 1 marca 2021 r. zaczęło obowiązywać nowe oznakowanie energetyczne sprzętów AGD oraz RTV

Podczas zakupu sprzętów AGD lub RTV kierujemy się różnymi kategoriami, jedną z nich może być zużycie energetyczne, które jest ważnym współczynnikiem w szerszej perspektywie korzystania z danego urządzenia. Przy wyborze sprzętu można kierować się etykietą energetyczną, która wskazuje nam zużycie energii przez dany produkt. 

 

Z początkiem marca 2021 r. została wprowadzona w życie nowa klasyfikacja energetyczna na etykietach sprzętów elektronicznych, która zastąpiła dotychczasowy podział klas “A+, A++, A+++” na bardziej czytelny i wymierny sposób przedstawiania zużycia energetycznego. 

 

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej w sprawie uaktualnienia etykiet znika dobrze nam znany podział w którym większość sprzętów klasyfikowała się na pozycjach A+, A++ oraz A+++, a zastępuje ją siedmiopunktowy system w skali od A do G. Produkty o najwyższej wydajności elektrycznej, które wcześniej oznakowane były jako A+++ w nowej skali mają odpowiednik w kategorii C. W najniższych kategoriach F i G znajdują się sprzęty, które wcześniej oznakowane były jako A+.

 

W nowym podziale energochłonności nie ma jeszcze sprzętów, które spełniałby by kwalifikację na kategorię A i B, są one zarezerwowane z myślą o rozwijającej się technologii, która dąży do zmniejszenia poboru energii w sprzętach.

 

W celu zwiększenia kontroli zgodności, od początku 2019 roku producenci i importerzy są zobowiązani do zarejestrowania produktów związanych z energią do bazy EPREL, w której znajduje się też cała szczegółowa dokumentacja techniczna do tych sprzętów. 

 

Ponadto na etykiety zostały wprowadzone kody QR, które po zeskanowaniu kierują do karty produktu w bazie EPREL.

 

Co ciekawe klasa efektywności energetycznej sprzętów będzie musiała również znajdować się na wszelkich materiałach promocyjnych takich jak reklamy telewizyjne, reklamy w internecie, czy na broszurach.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u