Oględziny pojazdu po wypadku

Kolizja drogowa lub wypadek może przytrafić się każdemu i nie mają tu znaczenia doświadczenie czy umiejętności kierowcy.

Jeżeli już ulegniemy wypadkowi lub kolizji samochodowej i będziemy ubiegać się o odszkodowanie pamiętajmy o paru rzeczach na które warto zwrócić uwagę podczas oględzin.

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas oględzin pojazdu:

 

  • Pora dnia –  nie zgadzaj się aby oględziny odbywały się w porze wieczornej, kiedy to oświetlenie wokół samochodu pozostawia wiele do życzenia.
  • Miejsce oględzin –  zwróć uwagę na to, by miejsce oględzin było najkorzystniejsze dla ich przeprowadzenia. Najlepiej jest gdy mamy możliwość ustawienia pojazdu na kanale lub podnośniku — dzięki temu rzeczoznawca samochodowy będzie mógł ocenić stan podwozia.
  • Podstawowe uszkodzenia – są to uszkodzenia widoczne na pierwszy rzut oka, a więc wszelkie wgniecenia, uszkodzenia blachy czy lakieru, a także wybite szyby czy rozbite reflektory. Każde uszkodzenie powinno zostać dokładnie odnotowane i udokumentowane.
  • Podwozie – podczas oględzin rzeczoznawca powinien sprawdzić także te elementy samochodu, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Ważne więc, by miał dostęp do uszkodzonych części także od strony podwozia.
  • Geometria kół – oględziny auta po wypadku powinny obejmować także sprawdzenie stanu kół, ponieważ samochód mający problemy z ich geometrią może być niebezpieczny, a także kłopotliwy w eksploatacji i powodować nierównomierne zużycie opon czy zwiększone zużycie paliwa, tym samym wymagając w przyszłości dodatkowych nakładów finansowych.
  • Zdjęcia – koniecznie należy dopilnować, aby rzeczoznawca zrobił zdjęcia każdej uszkodzonej części auta, ponieważ to właśnie na podstawie dokumentacji zostanie przeprowadzona kalkulacja kosztów. Dla pewności, że nic nie zostanie pominięte można dodatkowo samodzielnie wykonać dokumentację zdjęciową zwykłym aparatem cyfrowym.

 

Na podstawie zebranych przez rzeczoznawcę danych przygotowana będzie kalkulacja kosztów naprawy. Ponadto weryfikowane będzie czy do uszkodzeń mogło dojść w opisanych przez poszkodowanego okolicznościach.

 

Najważniejsze kwestie po oględzinach – każdorazowo, po dokonaniu oględzin powinien zostać wykonany kosztorys, który jest dokumentem prawnym. W nim muszą zostać zawarte koszty naprawy, a także ewentualne wyliczenie całkowitej kasacji pojazdu. Co więcej, ubezpieczyciel powinien wskazać sposób naprawy, rodzaj części a także długość prac naprawczych.

 

Po otrzymaniu kalkulacji kosztów naprawy, należy upewnić się, że zakres przedmiotowy uszkodzeń w kosztorysie zgadza się z tymi ujawnionymi podczas oględzin, a więc, że nie zostały pominięte żadne elementy, a kalkulacja została wykonana zgodnie z obowiązującym prawem i technologią naprawy.

 

Dodatkowe uszkodzenia – w przypadku, gdy podczas naprawy pojazdu, a więc przy rozkręcaniu poszczególnych elementów, pojawią się nowe, niewidoczne do tej pory uszkodzenia, należy zrobić zdjęcia i poprosić o oględziny uzupełniające. Dzięki temu będzie możliwe uzyskanie pełnej kwoty odszkodowania, adekwatnej do poniesionych strat.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u