Piec centralnego ogrzewania do domu

Zakup pieca CO to jedna z najważniejszych inwestycji w domu. Zalety i wady. Który wybrać?

Zakup pieca CO to jedna z najważniejszych inwestycji w domu. Od tego na jaki sposób ogrzewania pomieszczeń zdecydujemy się, będzie zależał potem komfort mieszkańców.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając piec do domu?

Piec centralnego ogrzewania to wybór na kilka, a czasami nawet i na kilkanaście lat. Nie możesz kupować kotła pochopnie, albo kierując się wyłącznie zachwytami Twoich znajomych. Piec powinien być dobrany do Twoich indywidualnych potrzeb. Odpowiedni kocioł powinien zapewnić wszystkim domownikom właściwy komfort cieplny. Zwróć uwagę również na to, aby był prosty w obsłudze. Każdy domownik w razie potrzeby powinien umieć rozpalić piec. Piec CO musi zostać wybrany pod kątem tego, jakie zadania zostaną przed nim postawione. Jeśli jego funkcją będzie tylko ogrzewanie pomieszczeń, można zdecydować się na piec jednofunkcyjne. Taki sam piec wykorzystuje się czasami również wtedy, gdy zachodzi potrzeba podgrzewania wody. Montuje się wtedy dodatkowo zasobnik. Inne rozwiązanie to piec dwufunkcyjny. Zarówno piece na paliwa stałe, gazowe, jak i piece olejowe dostępne są  w wersji jednofunkcyjnej i dwufunkcyjnej.

 

W domach jednorodzinnych najczęściej montujemy:

Kotły gazowe – są jednymi z najpopularniejszych kotłów stosowanych w domach jednorodzinnych. Zapewniają optymalną temperaturę w pomieszczeniach i są bardzo wygodne w obsłudze.  wyróżniają je znacznie niższe ceny eksploatacji. Kotły gazowe są dostępne w dość zróżnicowanych przedziałach cenowych. Koszty zakupu wahają się od 5 000 do 15 000 zł (w zależności od specyfiki i mocy kotła).

 

Piece na pellet – to coraz popularniejsze rodzaje kotłów, które charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Jedyną istotną niedogodnością stosowania tego typu kotłów jest konieczność posiadania dużej przestrzeni magazynowej, w której zgromadzimy paliwo. Dobre jakościowo kotły na pellet (dedykowane do domów jednorodzinnych) nabędziemy za 6 000 do 8 000 zł.

 

Piec na ekogroszek – tego typu kotły dobrze wpisują się w aktualne trendy proekologiczne. Piec na ekogroszek jest przyjazny dla środowiska naturalnego (niska zawartość siarki i popiołu), a jednocześnie dość wygodny w użytkowaniu. Ekogroszek może być paczkowany bądź sprzedawany luzem. Ekogroszek w paczkach może być nieco droższy, jednak sprawia, że miejsce jego magazynowania pozostaje czyste. Za ten rodzaj pieca zapłacimy od 6 500 do 7 700 zł. 

 

Piec węglowy – to najpopularniejszy typ kotłów na paliwo stałe. Piece węglowe nadal cieszą się dużą popularnością (za którą przemawiają atrakcyjne ceny zakupu i kosztów ogrzewania budynku). W domach jednorodzinnych dobrze sprawdzają się tradycyjne piece wszystkopalne (bez skomplikowanych sterowników i dmuchaw). Ich jedyną wadą jest konieczność regularnego dokładania opału i systematycznej kontroli paleniska. Za węglowe piece (dedykowane do domów jednorodzinnych) zapłacimy od 2 640 do 3 300 zł. Jest to dwukrotnie mniej niż w przypadku kotłów na ekogroszek. 

 

Nie można zapominać o tak ważnej kwestii, jak dobór odpowiedniej mocy grzewczej pieca do powierzchni domu. Zbyt mały piec nie ogrzeje właściwie pomieszczeń, nie mówiąc już o zapewnienie odpowiedniej ilości ciepłej wody do codziennego użytku. Najczęściej przyjmowane są następujące wartości:

  • 120-200 W/m2 dla domów wybudowanych przed rokiem 1982, które nie posiadają izolacji cieplnej;
  • 90-120 W/m2 dla domów wybudowanych w latach 80. i 90. XX wieku;
  • 60-90 W/m2 dla domów budowanych od końca lat 90. XX wieku – budynki z nowoczesnymi oknami, posiadające dobrą izolację cieplną.

 

Przed zakupem i montażem pieca warto zapoznać się także z lokalnymi wymogami prawa. Sprawdźmy, czy w naszym rejonie nie ma zakazu stosowania kotłów na paliwo stałe, bądź czy taki zakaz nie będzie niedługo wprowadzony. W niektórych przypadkach piec gazowy kondensacyjny bądź piec elektryczny będą jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Ich zastosowanie jest szczególnie polecane w domach pasywnych, które posiadają niewielkie zapotrzebowanie na energię cieplną.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u