Pojazd zastępczy – kiedy i komu przysługuje?

Wyjaśniamy w jakiej sytuacji możemy się ubiegać o pojazd zastępczy.

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do kolizji i wypadków drogowych. W większości przypadków kierowcy zostają pozbawieni samochodu na co najmniej kilka dni.

 

Jako osoba poszkodowana możesz domagać się z OC sprawcy nie tylko odszkodowania za uszkodzony samochód, ale także zwrotu kosztów auta zastępczego.

 

Pojazd zastępczy możemy otrzymać albo z polisy OC sprawcy, albo z własnego ubezpieczenia uwzględniającego taką możliwość (assistance lub rozszerzone autocasco).

 

Zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy – jeszcze do niedawna takie odszkodowanie przysługiwało tylko tym osobom, których pojazd używany był do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli używaliśmy pojazd do celów prywatnych, takich jak dojazdy do szkoły, na zakupy – odszkodowanie nam nie przysługiwało.

 

Sytuacja zmieniła się po tym, jak Rzecznik Ubezpieczonych zwrócił się do Sądu Najwyższego o zabranie głosu w tej sprawie. Sąd uznał wówczas, że auto zastępcze należy się poszkodowanemu, o ile jest celowo i ekonomicznie uzasadnione.

 

Nie sprecyzowano jednak, czym jest to celowe i ekonomiczne uzasadnienie. Dlatego aby otrzymać koszt wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy, musimy dokładnie je udokumentować i uzasadnić. Trzeba przy tym pamiętać o pewnych zasadach:

  • koszt wynajmu nie powinien odbiegać od średniej ceny tej usługi w rejonie
  • klasa samochodu, który wynajęliśmy musi być zbliżona do klasy uszkodzonego pojazdu lub niższa;
  • jeśli pojazd został całkowicie zniszczony, auto zastępcze możemy wynająć maksymalnie do czasu zakupu nowego auta.

 

Jeśli obawiamy się, że ubezpieczyciel nie pokryje całości kosztów lub po prostu nie posiadamy w chwili obecnej pieniędzy na wynajem samochodu, można wystąpić do ubezpieczyciela o bezgotówkowy wynajem auta zastępczego z OC sprawcy. Jeśli taka opcja istnieje, ubezpieczyciel skieruje nas do odpowiedniego punktu, w którym uzyskamy auto.

 

W wypożyczalni podać należy dane polisy oraz nr likwidacji szkody. Koniecznie należy zabrać także dowód osobisty, prawo jazdy i dowód rejestracyjny, a dla pewności warto zabrać ze sobą korespondencję z ubezpieczycielem, w której skierowano nas po odbiór auta.

 

Ile czasu można korzystać z auta zastępczego z OC sprawcy?

Pojazd zastępczy z OC sprawcy ma służyć poszkodowanemu przez okres, w którym nie może ona korzystać z własnego auta. W praktyce wygląda to w ten sposób, że auto zastępcze można użytkować do momentu naprawy swojego samochodu. Ubezpieczyciel powinien zwrócić koszty najmu za ten okres. Jeśli jednak samochód został na tyle mocno uszkodzony, że jego naprawa nie jest możliwa i ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą, koszty pojazdu zastępczego powinny obejmować okres od dnia wypadku do momentu uzyskania odszkodowania.

 

 Jakie są inne możliwości?

Jak więc widzimy, uzyskanie auta zastępczego (a dokładnie zwrotu kosztów wynajmu takiego samochodu) z OC sprawcy jest możliwe, ale wymaga dopełnienia wielu formalności. Co jednak mają zrobić osoby, które nie mogą liczyć na uzyskanie takiego odszkodowania? Do takich sytuacji dochodzi m.in. gdy:

  • sami spowodujemy wypadek
  • auto ulegnie poważnej awarii, która uniemożliwia jego użytkowanie
  • auto zostanie nam skradzione

 

W takich sytuacjach najlepiej posiadać ubezpieczenie Assistance. 

 

Podsumowując, jeśli nasze auto zostało uszkodzone z winy innego kierowcy, wówczas możemy ubiegać się o zwrot kosztów samochodu zastępczego z jego polisy OC. Jeśli jednak sami spowodujemy wypadek, albo auto ulegnie poważnej awarii bądź zostanie skradzione, będziemy potrzebowali dodatkowego ubezpieczenia.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u