Powstaje ogólnopolska baza najmu pojazdów zastępczych

Inflacja szkód komunikacyjnych to jedno z kluczowych wyzwań stojących przed pionami likwidacji w zakładach ubezpieczeń.

Rosnącą część kosztów stanowią samochody zastępcze. Poszkodowani mają prawo do samochodu zastępczego i nikt tego nie neguje. Problem w tym, że ze względu na brak wymiany informacji między zakładami ubezpieczeń, a nawet w obrębie tego samego zakładu ubezpieczeń, dochodzi do szeregu nieprawidłowości, a czasem wręcz wyłudzeń, które narażają ubezpieczycieli na ogromne wydatki – zauważa Adam Ryżycki z firmy MENTAX.

 

Jakie nieprawidłowości zdarzają się najczęściej? – Ubezpieczyciel dostaje fakturę za wypożyczenie auta na czas dłuższy, niż to faktycznie miało miejsce. Albo okazuje się, że poszkodowany w ogóle nie korzystał z pojazdu zastępczego. Czasami to samo auto było równolegle zgłaszane jako wypożyczone w dwóch różnych towarzystwach – wylicza Adam Ryżycki.

 

To wszystko by się nie zdarzało, gdyby ubezpieczyciele dysponowali wspólną bazą zrealizowanych wynajmów pojazdów zastępczych, pozwalającą wychwycić potencjalne niezgodności. – Przy cięższych pojazdach, takich jak ciągniki siodłowe czy naczepy, takie wyłudzenia mogą być naprawdę bardzo kosztowne. Ubezpieczyciele korzystają na własny rachunek z usług firm detektywistycznych, ale to mało efektywne rozwiązanie, a i tak wiele potencjalnych fraudów pozostaje niezauważonych – mówi Adam Ryżycki.

 

Dlatego spółka MENTAX postanowiła stworzyć aplikację, która usprawniłaby wymianę informacji i istotnie zmniejszyła ryzyka fraudu związanego z wynajmem pojazdów zastępczych. Aplikacja docelowo stworzy ogólnopolską bazę wynajmu pojazdów zastępczych, która pozwoli na istotne zmniejszenie liczby fraudów oraz usprawni realizację procesów związanych z wynajmem.

 

źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u