Praca z domu

Dla wielu praca zdalna jest spełnieniem marzeń. Powodów może być kilka. A jak jest naprawdę?

Dla wielu praca zdalna jest spełnieniem marzeń. Gdy pracujemy z domu, czas pracy często staje się nielimitowany, bo wielu  z nas wykonuje swoje obowiązki od rana do wieczora.

 

Artykuł opieram na własnym doświadczeniu, jak wygląda to od środka  z mojego punktu widzenia. Wierzę, że nie każdy chce pracować zdalnie, ale kiedy już jesteśmy przymuszeni ze względu na trwającą na świecie  epidemię to nie zawsze mamy wybór, bo przecież chodzi o nasze zdrowie a nawet życie. Dołożę do tego jeszcze rodzica który musi uporać się  z nauką zdalną a inaczej jest kiedy dziecko zaczyna klasę pierwszą czy szóstą  jednak koniec jest jednakowy –  wszyscy siedzimy przed monitorem zamknięci, bez kontaktu z drugim człowiekiem.

 

Dla wielu z nas praca zdalna jest spełnieniem marzeń. Powodów może być kilka, pokonywanie odległości, efektywność  pracy czy też własne upodobania, ale może to być też jedyna możliwość ze względu na stan zdrowia czy też konieczność opieki nad dzieckiem.

 

Gdy pracujemy z domu, czas pracy często staje się nielimitowany, bo wielu  z nas wykonuje swoje obowiązki od rana do wieczora. Podczas pracy z domu mamy mniejszy kontakt ze współpracownikami, tak więc zaburzony zostaje aspekt społeczny. Mniej wychodzimy, mniej się ruszamy, często obowiązki domowe załatwiamy w trakcie pracy, odkładając pracę zawodową na później. Także mniej spotykamy się towarzysko, mniej ćwiczymy. Wpadamy w pułapkę, która może mieć na nas negatywny wpływ. Ja musiałam uporać się w zasadzie z dwoma głównymi problemami psychologicznymi, jak brak więzi ze współpracownikami, a przez to również z firmą a to skutkuje często mniejszym poczuciem odpowiedzialności za rozwój firmy. Drugi problem  nauczanie zdalne pierwszoklasisty. Przejęłam rolę nauczyciela, co spowodowało brak efektywności w pracy a co za tym idzie pełnego zaangażowania jako pracownik. Do tego dochodzi narastające zmęczenie monotonią domową. Tak naprawdę przenikanie się obu obszarów – życia prywatnego i pracy – często powoduje, że gorzej pracujemy i mniej czasu poświęcamy dla rodziny. Narasta w nas napięcie emocjonalne co absolutnie nie poprawia relacji z dzieckiem czy partnerem. Warto zastanowić co, co jest dla nas ważne w życiu i co pomaga nam nie tylko być dobrym pracownikiem, ale też czerpać satysfakcję ze swojej pracy. Dla jednych może to być właśnie autonomia i możliwość pracy od 5:00 w dresie, a dla innych stały kontakt ze współpracownikami. Zatem kończąc, to co już jest standardem w krajach zachodnich, powoli dociera również do Polski – to pomoc psychologiczna dla pracowników. Do niedawna postrzegana jako dodatkowy pakiet zdrowotny, dzisiaj wpisywana jest w politykę odpowiedzialnego zarządzania kapitałem ludzkim. Polecam!

 

Autor: Jolanta Szczykutowicz

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u