Przepięcia w sprzęcie elektronicznym

Jak ustrzec się od tego typu zdarzeń i jak postąpić w razie ich wystąpienia?

Coraz częściej nasz sprzęt RTV/AGD/IT ulega zniszczeniu wskutek przepięcia. Jak ustrzec się od tego typu zdarzeń, jak postąpić w razie tego typu  okoliczności?

Choć miesiące letnie sprzyjają zjawisku przepięć, nagłe skoki energii mogą przytrafić się przez cały rok. W efekcie nasz sprzęt elektroniczny jest narażony na uszkodzenie.

 

Przepięcia zachodzą z różnych przyczyn i z różnych „kierunków”:

  • w wyniku wyładowań atmosferycznych:
    – w okolicy uderzył piorun – ładunek wyższego napięcia po sieci energetycznej lub telekomunikacyjnej (kablówka, linia telefoniczna, LAN),
    – w okolicy uderzył piorun – ładunek wyższego napięcia po kablu anteny,
    – w okolicy uderzył piorun – ładunek wyższego napięcia od innego urządzenia np. z tunera, DVD, innych – np. po HDMI, czy innym gnieździe.
  • w wyniku zaników napięcia – nie wszystkie urządzenia są odporne na zaniki – można zepsuć urządzenie np. włączając i wyłączając na przemian szybko zasilanie.
  • użycie nieoryginalnego zasilacza – zasilacze zamienne mogą mieć gorszej jakości filtry (kondensatory na wyjściu), magazynują wtedy ładunek elektryczny na wyjściu i w momencie podłączenia np. wtyczki (naładowanego zasilacza) do laptopa następuje strzał  napięcia, który może uszkodzić elektronikę.
  • wetknięcie urządzenia pod USB –  zbyt duże obciążenie np. podpięcie dysku twardego w kieszeni, zwarcie – uszkodzona wtyczka,

 

Badania wykazały, że uszkodzeniu mogą ulec urządzenia, które znajdują się w obszarze do 1000 m od miejsca uderzenia pioruna.

 

Jak skutecznie zabezpieczyć sprzęt domowy przed przepięciami?

Jak skutecznie zabezpieczyć sprzęt domowy przed przepięciami podczas wyjazdów czy dłuższych nieobecności, zwłaszcza w okresie burzowym…O tym dowiemy się poniżej 🙂

OCZYWIŚCIE  najlepiej odłączyć WSZYSTKIE KABLE 🙂 – kabel antenowy, z kablówki, z prądu, sieciowy (LAN). Jeśli mówimy o urządzeniach, które muszą działać stale – alarm, lodówka, router, centralka, rejestrator,  coś czego po prostu nie możemy z jakiegoś względu odłączyć – musimy pamiętać o zabezpieczeniu. Możemy zastosować listwy, filtry antyprzepięciowe. Można również zamontować odgromniki, ochronniki i ograniczniki przepięć.

 

Pamiętajmy! Przepięcia mogą powodować uszkodzenia izolacji przewodów, wywoływać iskrzenie, zniszczyć całkowicie podzespoły urządzeń elektronicznych.

 

Co oznacza przepięcie w polisie mieszkaniowej?

Po odpowiedź na to pytanie najlepiej sięgnąć do definicji  Ogólnych Warunków Ubezpieczenia:

PRZEPIĘCIE to gwałtowna zmiana napięcia w sieci elektrycznej lub elektronicznej.

UDERZENIE PIORUNA to bezpośrednie wyładowanie elektryczności atmosferycznej na ubezpieczone mienie.

 

WAŻNE!

Przy zawieraniu polisy warto porozmawiać z Agentem co dokładnie chcemy mieć pod ochroną ubezpieczeniową oraz w jakim zakresie i wariancie. Po prostu pytajmy 😉

 

Znajomość zakresu ochrony ubezpieczeniowej jaką masz wykupioną u swojego Ubezpieczyciela może uchronić Cię od kosztownej naprawy swojego sprzętu. Z reguły należy wykupić dodatkowy pakiet od przepięć, aby sprzęty uszkodzone w ten sposób mogły być naprawione bezgotówkowo (w ramach ubezpieczenia). Podstawowy wariant polisy często uwzględnia tylko i wyłącznie uszkodzenia spowodowane uderzeniem pioruna.

 

Dodatkowo należy pamiętać o wyłączeniach odpowiedzialności jakie dany Ubezpieczyciel posiada w swoim OWU.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u