Robot sprzątający – pomoc czy przeszkoda?

W obecnych czasach szukamy rozwiązań, które będą ułatwiać nam życie! 😉

W obecnych czasach ludzie szukają rozwiązań, które będą ułatwiać im pracę. Wiele osób pracuje do późnych godzin, dlatego bardzo chętnie wykorzystują zdobycze techniki, żeby ułatwić sobie pracę. Warto zatem zainteresować się tym, co oferuje obecna technika. Można wybierać pomiędzy odkurzaczami prostymi, najnowszej generacji, a modnymi ostatnio robotami sprzątającymi. Wszystko zależy od tego, czego od urządzenia oczekujemy.

 

Robot sprzątający – co to jest?

Jest to bardzo przydatne urządzenie, stosunkowo od niedawna na polskim rynku. To sprzęt elektroniczny, który samodzielnie wykonuje pracę sprzątania. Puszczone na podłogę, wychwytuje każdy brud i natychmiast się uruchamia sprzątając wszystkie nieczystości. Robot sprząta wydajnie i precyzyjnie, rozpoznając zabrudzone miejsca i odkurzając je szczególnie dokładnie. Dzięki zaawansowanemu systemowi rozpoznawania przeszkód nie utknie on pod meblami. Dostępne są urządzenia, którym można wydawać polecenia za pomocą aplikacji mobilnej – wystarczy go zaprogramować przez aplikację towarzyszącą.

 

Robot sprzątający – jak działa ?

Urządzenie to nie posiada żadnego przewodu, który można byłoby podłączyć do prądu. Jest w pełni elektroniczny. Posiada wbudowaną kamerą oraz sensory dzięki, którym widzi wszystkie pomieszczenia, do których będzie w stanie wjechać, a kamera pokaże pojawiający się brud. Uruchamiany jest na zasadzie akumulatora oraz stacji dokującej, do której wraca po posprzątaniu, w celu ponownego naładowania. Baza powinna mieć przynajmniej 1 m wolnego miejsca z każdej strony. Najlepiej umiejscowić ją tuż przy ścianie, gdyż baza stojąca swobodnie będzie przesuwana przez urządzenie.  Można również przykleić bazę do podłogi taśmą obustronnie klejącą.

 

Miejsce, przez które zbierany jest brud, znajduje się pod urządzeniem. Jest to specjalna rurka obrotowa z wieloma wypustkami, które pomagają w zbieraniu nieczystości. Każdy brud, żeby został przez robota sprzątnięty, musi się znaleźć pod nim. Wszystko, co stanie na drodze temu urządzeniu, ale nie wejdzie do niego, jest odpychane w różne miejsca. Sprzęt nie poradzi sobie z brudem, który możemy usunąć tylko poprzez umycie podłogi.

 

Gdzie z powodzeniem można zastosować robota sprzątającego?

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić takie urządzenie sprzątające? W jakich miejscach sprawdzi się on najlepiej? W każdym miejscu, w którym nadmiernie gromadzi się kurz bądź drobne zabrudzenia.

 

Zalety posiadania tego urządzenia:

  • czysto – to z pewnością dość spory plus. Można go z powodzeniem zostawić w domu i nie kontrolować tego co robi, ponieważ on zlokalizuje każdy brud i natychmiast go sprzątnie.
  • praca bez wysiłku – sami nie musimy sprawdzać, co robi robot odkurzacz, ponieważ on jest tak zaprogramowany, aby pracować bez nadzoru człowieka.

 

Wady posiadania tego urządzenia:

  • wybrane elementy sprzątania – bez wątpienia jest to dość spora wada. Nie wszystko odkurzacz – robot posprząta. Są rzeczy, które przepchnie w niewiadome miejsce, lub nieczystości rozmaże po podłodze.
  • wysoka cena – jak na ograniczone możliwości sprzątania, warto pamiętać, że urządzenie te jest dość drogie w  porównaniu do standardowych odkurzaczy. Na rynku znajdziemy roboty od 300 do ponad 5000 zł. Wszystko zależy od tego jaką minimalną kwotę, chcesz przeznaczyć na robota odkurzającego.

 

Właściwie ilość wad i zalet jest równomierna, dlatego warto się zastanowić, czy irobot rzeczywiście w danym miejscu zda egzamin i faktycznie pomoże w utrzymaniu czystości.

 

Czy warto mieć takie urządzenie?

Bez wątpienia jest to ciekawa propozycja sprzątania. Czasami jednak warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i zdecydować, czy chodzący po domu robot, usiłujący zbierać wszystkie paprochy i brud jest faktycznie pomocnym, czy potem będziemy szukać butów, skarpetek lub innych przedmiotów … 😉 Warto wiedzieć, że robot albo posprząta, albo wciśnie w kąt wszystko, czego nie zdoła posprzątać, ponieważ on jest tak zaprogramowany, aby nie zostawić na środku bałaganu.

 

Jest to urządzenie bardzo przydatne, co do tego nie ma wątpliwości, jednak trzeba pamiętać o pewnych aspektach, mogących stanowić dla niektórych użytkowników zbyt duże mankamenty.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u