Rola internetu w życiu codziennym

Wielu z nas nie wyobraża sobie sytuacji gdyby dostęp do internetu byłby nieosiągalny.

Internet towarzyszy nam przez cały dzień, 7 dni w tygodniu coraz więcej urządzeń przystosowanych jest do łączności w sieci. W obliczu obecnej sytuacji na świecie jeszcze bardziej uwypukla się rola Internetu w życiu codziennym. Nie wyobrażamy sobie, że do takiej sytuacji mogłoby dojść jeszcze 20 lat temu. Dziś użytkownikami komputerów i telefonów, w tym Internetu są ludzie w wieku niemalże od urodzenia do ponad stu lat.

 

W 2011 roku wykonano badania, w których co trzecia osoba do 30-stego roku życia wskazała, że Internet jest niezbędny do życia i zajmuje trzecią pozycję po powietrzu i wodzie, a połowa wskazała, że nie byłaby w stanie żyć bez internetu. Obecnie pewnie te wskaźniki byłyby o wiele wyższe.

 

W dzisiejszym świecie prawie w każdym aspekcie naszego życia posługujemy się internetem. Rano, wstając, zanim jeszcze cokolwiek zrobimy, zajrzymy przez okno itd., uruchamiamy internet i sprawdzamy pogodę…następnie puszczamy radio online lub podcasty, robimy kawę… i sprawdzamy rozkład jazdy autobusów, tramwajów, również „w necie”. Tym samym, zanim wyjdziemy z domu do pracy, szkoły itd. przynajmniej trzy-czterokrotnie posłużmy się Internetem.

 

Wiele aspektów naszego życia przenosi się do internetu. Robimy zakupy online i to zarówno ubrania, sprzęt RTV, AGD, ale także spożywcze. Zawieramy znajomości przez internet, utrzymujemy też te „stare” relacje, jeszcze ze szkoły, dzięki stworzonym do tego różnego rodzaju aplikacjom.

 

Jednocześnie jak rozwija się internet, dochodzi do „śmierci” innych mediów, np. gazet. Z roku na rok drastycznie spadają nakłady i sprzedaż gazet. Podstawowym źródłem informacji dla ówczesnego społeczeństwa jest internet, portale informacyjne lub po prostu wydania online gazet pierwotnie papierowych. Niektórzy też przewidują zmierzch telewizji w związku z powstaniem takich serwisów abonamentowych umożliwiający oglądanie filmów i seriali jak Netflix czy HBO GO.

 

I gdyby się nad tym wszystkim zastanowić, to można by dojść do wniosku, że przy pomocy internetu zrobimy teraz wszystko. Załatwimy sprawy urzędowe, dokonamy wszelkich płatności, zrobimy zakupy, zamówimy kuriera do domu, wyspowiadamy się, czy odbędziemy konsultację lekarską. Możemy zawrzeć nowe znajomości a nawet może się zakochamy, kupimy bilet do teatru, kina a także autobusowy, lotniczy czy na pociąg.

 

Wielu z nas nie wyobraża sobie sytuacji gdyby dostęp do internetu byłby nieosiągalny. Poprzednie pokolenia preferowały kontakty osobiste z innymi ludźmi, natomiast pokolenie przyszłości skłania się ku interakcjom internetowym. Teraz nawet poprzednie pokolenia przekonują się do kontaktów online.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u