SPOSÓB NA OSZCZĘDZANIE ENERGII

To nasze podejście do zużycia prądu ma wpływ na jakość naszego życia.

Kiedyś pralki, lodówki i inny sprzęt AGD służyły nam dłużej, ale zużywały też bardzo dużo prądu. W obecnych czasach dążymy do tego aby sprzęt AGD był ekologiczny, a co za tym idzie służył nam długo i przede wszystkim był energooszczędny.

 

Sprzęt energooszczędny to jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwie domowym, ale także zmniejszyć zużycie wody w przypadku zmywarek czy np. pralek.

 

Wskaźnik efektywności energetycznej jest stosunkiem rocznego zużycia energii elektrycznej przez dane urządzenie do jej standardowego rocznego zużycia.

 

Przyporządkowanie do odpowiedniej klasy energetycznej odbywa się na podstawie wyników zużycia prądu. W zależności od urządzenia będzie to zużycie roczne (lodówka) lub na jeden cykl (pralka).

 

Skala opisująca zużycie energii literami mieści się między A i G. Urządzenia najbardziej oszczędne to Klasa A , A + oznacza 10 % oszczędności w stosunku do A, A++ to 20 % oszczędności w stosunku do podstawowej  Klasy.

 

Często urządzenia najwyższej klasy mają również najwyższą cenę. W przypadku gospodarstwa domowego w którym mamy ograniczony budżet na zakup sprzętu AGD,warto nabyć sprzęt o jak najniższej klasie energooszczędności w zależności od  długości pracy sprzętu. I tak lodówka, która pracuje cały czas powinna mieć jak najwyższą klasę, natomiast w przypadku żelazka czy kuchenki mikrofalowej, używanych zdecydowanie rzadziej możemy zrezygnować z najwyższej klasy energooszczędności. Wybranie nawet najlepszego sprzętu pod względem zużycia energii nie wystarczy jeśli nie zmienimy swoich nawyków i nadal będziemy  pozostawiać swoje telewizory czy komputery w trybie uśpienia lub pozostawiać włączony sprzęt na czas urlopu.

 

Ważna jest nasza świadomość, że tak jak w przypadku wody energię należy oszczędzać.

 

Ograniczenie zużycia prądu może przynieść nie tylko oszczędności dla naszego portfela, ale też dla środowiska. Nawet niewielkie zmiany w codziennym życiu (na przykład stosowanie energooszczędnych sprzętów AGD) mogą przyczynić się do jego poprawy.

 

Nasze podejście do zużycia prądu ma wpływ na jakość naszego życia.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u