Triki, dzięki którym Twoje wyszukiwanie będzie skuteczniejsze!

Czy wyszukiwanie niezbędnych informacji przysparza Wam zawrót głowy? Ale czy tak musi być?

Każdy z nas zna wyszukiwarkę Google i zapewne większość z niej korzysta. Nie raz wyszukiwanie w tej wyszukiwarce potrafi przysporzyć zawrót głowy, mamy pełno stron, które Google nam podsuwa ale żadna nie pasuję do tego co szukamy. Ale czy tak musi być? Oczywiście że nie! Google podsuwa nam kilka sprytnych metod, które ułatwią nam wyszukiwanie. 

 

Media społecznościowe

Aby wybrana fraza była wyszukiwana w mediach społecznościowych trzeba poprzedzić ją znakiem ‘@’. Gdy wpiszemy @michaeljackson naszym oczom ukaże się w wynikach wyszukiwania konta Michaela Jacksona na Twitter, Instagram itd.

 

Ulubiony hashtag #

Bardzo często dodając posty w mediach społecznościowych dodaje się hashtag ’#’ (który uzyskujemy po naciśnięciu shift+3) dzięki temu Google umożliwia nam wyszukiwanie takich postów z zaznaczonym hashtag-iem, po wpisaniu #catmeme zobaczymy całą listę wyszukanych postów i stron na których właśnie taki tag został użyty.

 

Wyszukiwanie po cenie

Google również daję nam możliwość wyszukiwania produktów po cenie, nie jest to zbyt skomplikowane w tym wypadku.

 

Trzeba przed ceną jaką wprowadzamy wpisać znak dolara ’$’, który zazwyczaj znajduję się na klawiaturze pod liczbą 4 po stronie alfanumerycznej, którą trzeba nacisnąć przytrzymując klawisz 'shift’.

 

Przykładowo gdy wpiszemy ’rower $300′ naszym oczom ukażą się wyniki z rowerami w wyznaczonej kwocie, a co jeśli byśmy chcieli zrobić jeszcze przedział cenowy?

 

Liczby w zakresie

O takiej możliwości gigant wyszukiwania też pomyślał, wystarczy pomiędzy przedziałem liczb wstawić dwie kropki.

 

  1. 'krzesło $50..$100′

 

Ścisłe dopasowanie

Bardzo często zdarza się że po wpisaniu jakiejś frazy w wyszukiwarce, okazuję się że mamy pełno różnych wyszukiwań które posiadają tylko niektóre słowa z naszej frazy. Aby uzyskać dokładne wyszukiwanie naszej frazy trzeba umieścić ją pomiędzy cudzysłowami. Podczas wyszukiwania „najwyższy budynek”, zostaną zwrócone wyniki które posiadają w całości podaną frazę.

 

Szukanie niekompletnych fraz

Szukamy swojej ulubionej piosenki ? Może zapomniany wiersz ? Nic prostszego, jeśli pamiętamy tylko niektóre słowa resztę możemy zastąpić znakiem * (gwiazdka znajduję się przy kombinacji shift+8). Tak na przykład po wpisaniu 'I wieczorami * świeci’, otrzymamy nasz ulubiony wiersz Wisławy Szymborskiej – Kot w pustym mieszkaniu.

 

Wykluczone słownictwo

Jeżeli szukana fraza ma kilka różnych znaczeń Google znowu przychodzi nam z pomocą. W momencie wyszukiwania słowa Mickiewicz, pierwsze co Google nam zaserwuje to naszego polskiego poetę Adama, jednak chcielibyśmy zobaczyć innych Mickiewiczów, a więc nasza fraza wyszukiwania musi wyglądać w następujący sposób ’Mickiewicz -Adam’. Odwrotnością będzie metoda napisana z ‘+’ która będzie dokładać słowo do szukanej frazy.

 

Łączenie zapytań

Natomiast jeśli szukamy różnych rzeczy ale wyniki na stronach mają być osobne, w tym momencie pomiędzy tymi słowami musimy wstawić ’OR’ (wymagane duże litery). Dzięki temu uzyskamy wypożyczalnie motocykli lub samochodów.

 

Przykład szukanej frazy: 'wypożyczalnia samochodów OR motocykli’.

 

Konkretna strona lub domena

Możliwe, że będziemy chcieli wyszukać jakąś stronę wiedząc w jakiej jest domenie. W takim wypadku przed domeną trzeba wpisać ’site:’, dzięki temu uzyskamy wszystkie strony z domeny np. 'site: .vip’.

 

Podobne strony

Google to nie jedyna wyszukiwarka w internecie, aby w łatwy sposób móc sprawdzić również inne podobne strony przed nazwą trzeba dopisać ’related:’. Dzięki takiej frazie powinniśmy otrzymać całą masę innych stron o podobnej tematyce. W wypadku ‘related: google’, wynikiem będą inne wyszukiwarki internetowe.

 

Google trzyma kopie strony

Przeglądaliśmy daną stronę i naglę dostaliśmy komunikat o awarii, Google jest na to przygotowane i przechowuję ją w systemie zapasowym. Po dodaniu ’cache:’ przed adresem strony otrzymamy z powrotem nasz artykuł którego nie zdążyliśmy przeczytać przed awarią. Ważne jest aby podać dokładną ścieżkę do której chcemy mieć dostęp.

 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby nasze wyszukiwanie było jeszcze lepsze i wykorzystać kilka metod na raz w jednej frazie, podczas wyszukiwania. Dzięki temu zawęzimy wyszukiwanie do minimum jakie jest tylko możliwe i dostaniemy to czego naprawdę szukamy.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u