TypeScript

Co to jest TypeScript i do czego jest potrzebny? Jakie daje nam możliwości? 🤔

Przede wszystkim trzeba powiedzieć co to jest TypeScript? Jak podaje Wikipedia jest to wolny i otwartoźródłowy język programowania stworzony przez firmę Microsoft jako nadzbiór języka JavaScript. Umożliwia on opcjonalne statyczne typowanie oraz programowanie zorientowane obiektowo oparte na klasach. Ale co to oznacza w praktyce? Jest to technologia którą można wykorzystywać zarówno na front-end jak i na back-end. TypeScript jest „Nadzbiorem” JavaScript i jest językiem programowania który kompiluje się a dokładnie „transpiluje” na język JavaScript i to właśnie pliki JavaScript są wysyłane na server. TypeScript można porównać do preprocesorów Less lub Sass które również muszą być kompilowane.

 

Właściwie po co ten TypeScript?

To jeśli finalny kod jest JavaScript to po co jest TypeScript? Nakładki tego typu są tworzone z myślą o developerach aby o wiele szybciej i łatwiej mogli tworzyć pewne rzeczy. Firma Microsoft potrzebowała wzmocnić oraz naprawić błędy JavaScript. Zauważyli że JS jest mało skalowalny oraz ciężko się zarządza dużą aplikacją. Dzięki nakładce programiści mogli skoncentrować się na rzeczach bardzo ważnych takich jak złożoność oraz logiki aplikacji, ponieważ całą paletę przypadkowych błędów wynikających z niepewności odnośnie typów danych eliminuję TS. Dzięki zastosowaniu TS – co przyczyniło się do jego sukcesu- doceniła go między innymi taka firma jak Google która stworzyła w tym języku framework Angular.

 

Kilka możliwości TypeScriptu

Nie będziemy tutaj opisywać wszystkich zalet i możliwości TypeScriptu, w skrócie wymienimy te najważniejsze które każdy doceni.

  • Typowanie zmienne, argumenty i funkcje
  • Kasy
  • Interfejsy
  • Enum
  • Moduły
  • Opcjonalne parametry funkcji

 

Jak możemy zauważyć nadzbiór JS’a nie dodaje nic co by programistą nie było znane a jedynie dodaje to co klasyczne języki posiadają.

 

Podsumowanie

A więc TypeScript jest potężną nakładką na JS’a która przyśpiesza prace oraz sprawia że kod jest o wiele bardzie poukładany przez co czytelniejszy. Jest to bardzo przydatne szczególnie podczas tworzenia dużych serwisów. Dzięki temu, że wspiera pliki nagłówkowe dodające informacje o typach istniejących bibliotek JS’a współpracuje bez najmniejszych problemów z wieloma popularnymi środowiskami oraz bibliotekami takimi jak NodeJs czy JQuery.

 

Autor: Daniel Turski


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u