Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Czy wiesz, że kradzież połączona z włamaniem jest drugim najczęściej występującym zagrożeniem w nieruchomościach?

Kradzież połączona z włamaniem jest drugim najczęściej występującym zagrożeniem w nieruchomościach: zalanie (77% zdarzeń), kradzież (18%),  pożar (9%), wandalizm (7%) oraz przepięcia i wichury (po 3%). Niestety często się zdarza się, że wiele przypadków kradzieży z włamaniem pozostaje bez odnalezienia sprawcy, co oznacza, że nie każdy z poszkodowanych może liczyć na odzyskanie swojego dobytku.

 

Każdy kto chce zabezpieczyć nieruchomość na wypadek włamania, powinien nie tylko zainwestować w dodatkowe systemy antywłamaniowe, ale również polisę mieszkaniową.

 

Co można ubezpieczyć od kradzieży?

Od kradzieży z włamaniem można ubezpieczyć wszystkie ruchomości domowe i elementy stałe. Bez problemu ochroną obejmiemy m. in. przedmioty osobiste, narzędzia, gotówkę, sprzęt sportowy, akcesoria turystyczne, ubrania, biżuterię, sprzęt komputerowy, elektroniczny RTV czy AGD

 

Jednakże w każdej polisie mieszkaniowej znajdziemy wyłączenia odpowiedzialności odnoszące się bezpośrednio do kradzieży. Problematyczne w ubezpieczeniu mogą okazać się np.:

 • Dzieła sztuki, w szczególności współczesne, których wartość trudno jest oszacować (najczęściej do ubezpieczenia przedmiotu o wartości artystycznej potrzebna jest wcześniejsza wycena eksperta, której koszt ponosi właściciel).
    
 • Niektóre zwierzęta domowe, które są gatunkami egzotycznymi.
    
 • Mienie przechowywane na balkonach lub w innych przestrzeniach, w których złodzieje mają do nich ułatwiony dostęp.
    
 • Przedmioty znajdujące się w domu w trakcie budowy (inwestycja budowlana), jeśli budynek nie posiada dachu, okien i drzwi, które można zamknąć na klucz.
    
 • Przedmioty wartościowe i czasowo przechowywane w budynkach gospodarczych.

 

Każdy z ubezpieczycieli ma nieco inny katalog wyłączeń i wymogów odnoszących się do kradzieży. Dlatego też warto dobrze przeanalizować OWU polisy, zanim zdecydujemy się na jej wykupienie. 

 

Jak się ubezpieczyć?

 

Ubezpieczenie od kradzieży nie jest dostępne jako samodzielny produkt. Podstawowa polisa ubezpieczeniowa najczęściej chroni tylko mury i elementy stałe. Żeby móc ubezpieczyć nieruchomość również od kradzieży z włamaniem, trzeba wykupić dodatkowe rozszerzenie. Oprócz tego, konieczne jest spełnienie kryteriów bezpieczeństwa. Wymogi, które stawiają przed klientami towarzystwa zazwyczaj ograniczają się do określonych parametrów drzwi wejściowych oraz zamków – jeśli ich nie spełnimy, to wówczas niemożliwe jest odszkodowanie za ewentualną kradzież z włamaniem. Zabezpieczenia własne mogą, chociaż nie muszą sprawić, że uzyskamy obniżkę składki.

 

Kradzież – jaka suma ubezpieczenia?

Najważniejsze jest to, żeby suma ubezpieczenia dla ruchomości domowych była adekwatna do ich realnej wartości, a do tego konieczna jest rzetelna wycena. W tym celu powinniśmy sporządzić pełną listę posiadanych przedmiotów i punkt po punkcie ustalić wartość każdego z nich. Do tego przydadzą nam się posiadane rachunki i paragony, a także informacje z rynku wtórnego, jakie znajdziemy w Internecie. Przeszacowanie lub niedoszacowanie wartości mienia poskutkuje odpowiednio nadubezpieczeniem lub niedoubezpieczeniem. W pierwszym przypadku zapłacimy zbyt wysoką składkę, a w drugim, przy zajściu dużej lub całkowitej szkody, towarzystwo wypłaci nam odszkodowanie nie pokrywające poniesionych strat.  

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u