Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19

Planujesz wakacje za granicą? Warto pomyśleć o ubezpieczeniu, które ochroną obejmować będzie zakażenie wirusem

Światowa Organizacja Zdrowia już dawno ogłosiła, że koronawirus SARS CoV-2 jest pandemią. Wirusem zarazić może się każdy mieszkaniec naszej planety. COVID-19 obszarem swojego oddziaływania objął niemal wszystkie kraje na świecie. Rządzący odradzają wszelkie podróże, które nie są konieczne, lecz w związku z tym, że zbliża się okres wakacyjny a obostrzenia są ”luzowane” większość z nas zaczyna zastanawiać się nad zagranicznymi wakacjami. Przed wyjazdem warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia turystycznego, które działać będzie w razie zakażenia wirusem.

 

Definicja „pandemii” oznacza epidemię jakiejś choroby występującą w skali światowej, na różnych kontynentach, w wielu krajach. Najczęściej chodzi o choroby zakaźne, które łatwo rozprzestrzeniają się między ludźmi. Na rozwój pandemii wpływ ma niska umieralność, przy dużej zaraźliwości w długim okresie czasu, przypadki bezobjawowego przechodzenia zarażenia, brak naturalnej odporności na wirusa oraz lekceważenie przez niektórych choroby ze względu na niegroźne objawy. Przed pandemią koronawirusa mieliśmy do czynienia z innymi:

 

 •         AIDS- masowe zachorowania na całym świecie
 •         grypa świńska A/H1N1 (2009-2010)- 150-550 tysięcy zgonów
 •         grypa hiszpanki (1918-1920)- od 50-100 mln zgonów
 •         grypa azjatycka (1957-1958)- od 1 do 2 milionów zgonów
 •         grypa Hong-Kong (1968-1970)- od 1 do 4 milionów zgonów

 

Do czasów powstania stanu epidemii SARS CoV-2 większość ubezpieczycieli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wyłączała zarówno pojęcie epidemii oraz pandemii. Aktualna sytuacja spowodowała jednak, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące ubezpieczenia turystyczne i w większości przypadków koszty związane z leczeniem w przypadku nagłego zachorowania za granicą są pokrywane.  

 

Przy wyborze odpowiedniej polisy należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia leczenia, która powinna wynosić przynajmniej 30 000 euro. Kwotę najlepiej dopasować do kierunku wyjazdu, leczenie w niektórych krajach świata może okazać się bardzo kosztowne. Zakres ochrony powinien być jak najszerszy i oferować jak najlepszą pomoc w przypadku zachorowania. Do takich usług musimy zaliczyć:

 

 • zorganizowanie miejsca zakwaterowania na czas powrotu do zdrowia,
 • zorganizowanie powrotu do kraju lub do bezpiecznego miejsce, z które dalsza podróż będzie możliwa,
 • zorganizowanie transportu zwłok lub pogrzebu za granicą w przypadku zgonu,
 • opieka nad współtowarzyszami podróży,
 • zorganizowanie zakwaterowania i powrót do kraju,
 • wsparcie finansowe,
 • przekazywanie informacji o stanie zdrowia osobom zainteresowanym,
 • dostarczanie niezbędnych leków.

 

Jeżeli zadajemy sobie pytanie czy warto ubezpieczyć się od ryzyka zachorowania na koronawirusa, odpowiadamy zdecydowanie WARTO. Gdy w grę wchodzi ludzkie życie nie powinniśmy skąpić ”kilku złotych” na wykup dobrego ubezpieczenia. Wachlarz oferowanych ubezpieczeń turystycznych jest bardzo duży, ponieważ wszystkie towarzystwa na rynku oferują już ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19. Należy jednak wybrać najlepszą ofertę, która będzie odpowiadać naszym potrzebom. W tym celu przed zakupem koniecznie należy zapoznać się z OWU oferowanego ubezpieczenia lub skontaktować z agentem ubezpieczeniowym, który wybierze dla nas najlepszą ofertę. 

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u