Ubezpieczenie zwierząt

Zwierzęta, zarówno gospodarskie jak i domowe, można ubezpieczyć na wiele okoliczności.

Dla jednych towarzysze doli i niedoli, dla innych źródło zarobku, a dla większości duża wartość. A jakby nie było, je też dotykają zdarzenia losowe, choroby bądź to one wyrządzają krzywdę człowiekowi, bądź jego mieniu. Każda z tych sytuacji wiąże się z wydatkami, często niemałymi. I choć ubezpieczenie domowych zwierzaków jeszcze nie jest nazbyt popularne, to z roku na rok widać nie tylko więcej zainteresowanych, ale też zróżnicowaną ofertę towarzystw ubezpieczeniowych.

 

Zwierzęta, zarówno gospodarskie jak i domowe, można ubezpieczyć na wiele okoliczności, wykupując odrębne ubezpieczenie bądź włączając je np. w ubezpieczenie nieruchomości.

 

Obowiązkowe ubezpieczenia zwierząt gospodarskich

Rolnicy są zobowiązani do ubezpieczania upraw oraz zwierząt. Każdego roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa maksymalne sumy ubezpieczenia dla poszczególnych zwierząt oraz upraw. W ramach obowiązkowego ubezpieczenia rolnicy korzystają z dopłat z budżetu państwa.

 

Obowiązkowe ubezpieczenie obejmuje jedynie kilka gatunków zwierząt i chroni na wypadek: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, pioruna, gradu, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności. Dobrowolne ubezpieczenie pozwala na rozszerzenie zakresu ubezpieczenia na inne gatunki zwierząt oraz na inne sytuacje, przykładem:

 

  • wypadki
  • choroby
  • trwała utrata przydatności do reprodukcji
  • utrata płodu bądź młodych
  • utrata mleczności przez krowy

 

I choć większość rolników póki co wybiera ubezpieczenia dotowane, to przybywa tych, którzy stawiają na rozszerzone dobrowolne pakiety ubezpieczeń. Dzięki czemu w razie choroby czy też wypadku losowego, którego nie obejmuje ubezpieczenie dotowane, rolnik może odbudować swoje gospodarstwo.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u