Usługa kurierska

Prawidłowe pakowanie przesyłki. Podstawowe, choć ważne informacje.

Do niedawna najpopularniejszym sposobem wysyłania paczki było jej nadanie na poczcie, niejednokrotnie związane z krótszym bądź dłuższym oczekiwaniem w kolejce. Zamówienie usługi kurierskiej kojarzyło się z kontaktem z infolinią i skrupulatnym podaniem niezbędnych danych do odbioru paczki.

 

Czasy w tym zakresie również uległy zmianie i obecnie możemy skorzystać z ofert serwisów pośredniczących oraz ułatwiających zamówienie kuriera. Popularnym określeniem stało się sformułowanie broker kurierski – atrakcyjna cena przesyłek oraz możliwość zamówienia kuriera przez Internet.

 

Najwygodniejszym sposobem jest wybranie strony wybranej firmy kurierskiej i postępowanie zgodnie z przyjęta procedurą :

 1. Wypełniamy formularz wyceny podając dane paczki: waga, wymiary. Możemy też wybrać opcjonalnie usługi dodatkowe, np. ubezpieczenie paczki.
 2. Natychmiast otrzymujemy wycenę paczki i rodzaje usług do wyboru – wybieramy i zatwierdzamy wycenę.
 3. Podajemy dane Nadawcy (najczęściej nasze), czyli adres z którego paczka będzie wysyłana.
 4. Podajemy dane Odbiorcy, czyli adres, na który paczka ma zostać dostarczona.
 5. Sprawdzamy poprawność danych i zatwierdzamy całe zlecenie, po czym zostajemy przekierowani do płatności online (np. PAYU, DotPay itp.).
 6. Dokonujemy zapłaty (przelew / karta) z naszego banku i automatycznie wracamy ponownie na stronę serwisu kurierskiego.
 7. Otrzymujemy do wydruku list przewozowy. Zależnie od systemy danego brokera kurierskiego list przewozowy lub tzw. etykieta jest wysyłana mailem lub do wydruku bezpośrednio ze strony internetowej.

 

PAMIĘTAJMY jednak o prawidłowym zapakowaniu paczki❗ 

 

Staranne zapakowanie wyeliminuje w znaczący sposób możliwość uszkodzenia podczas transportu. Za prawidłowe przygotowanie przesyłki do transportu odpowiada nadawca.

 

Jak przygotować przesyłkę? 📦

 • Wielkość kartonu powinna być dopasowana do przesyłanego towaru. Zawartość nie może stykać się bezpośrednio ze ściankami kartonu. Towar o nieregularnych kształtach powinien być dodatkowo zabezpieczony wypełnieniem.
 • Paczka powinna mieć regularny kształt.
 • Gdy karton jest większy niż zawartość, a nie zastosujesz żadnego wypełnienia jest duże prawdopodobieństwo, że przedmioty z paczki ulegną uszkodzeniu.

 

Czego nie można przesyłać? 📦

 • Rzeczy niebezpiecznych, w szczególności: materiały łatwopalne, wybuchowe, radioaktywne, substancje żrące, cuchnące, broń lub amunicja, broń pozbawiona cech użytkowych, inne przedmioty o wyglądzie broni.
 • Rzeczy (lub ich opakowanie) z widocznymi napisami lub rysunkami, które są niezgodne z prawem.
 • Narkotyki, środki odurzające i substancje psychotropowe oraz alkohol.
 • Zwłoki, szczątki, prochy ludzkie i zwierzęce.
 • Żywe zwierzęta, z wyłączeniem owadów i żywych ptaków (usługa Ekspres24 Poczty Polskiej).
 • Inne rzeczy zakazane prawem lub regulaminem przewoźnika.

 

Ubezpiecz paczkę! 📦

Wykorzystaj finansową ochronę przed stratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem od momentu nadania przesyłki do jej doręczenia – również w trakcie zwrotu do nadawcy, gdy adresat nie odebrał paczki.

 

Ważne informacje!

 1. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że Twoja paczka może uszkodzić inne przesyłki lub mienie, kurier może poprosić Cię o jej otwarcie.
 2. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że przesyłka to przedmiot przestępstwa lub jej zawartość zagraża ludziom lub środowisku, przewoźnik powiadomi właściwe służby oraz zatrzyma i zabezpieczy przesyłkę do oględzin.
 3. W uzasadnionych przypadkach kurier może Cię poprosić o otwarcie paczki, by sprawdzić, czy jej zawartość odpowiada warunkom regulaminu i powszechnie obowiązującym przepisom.
 4. Kurier może odmówić przyjęcia przesyłki, jeśli nie spełnia warunków regulaminowych lub jeżeli jej przyjęcie i przewóz są zabronione na podstawie odrębnych przepisów.
 5. Przyjęcie przesyłki nie stanowi potwierdzenia ze strony przewoźnika, że jej zabezpieczenie, zawartość, opakowanie, oznaczenie lub inne parametry są zgodne z umową lub regulaminem.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u