Do niedawna najpopularniejszym sposobem wysyłania paczki było jej nadanie na poczcie, niejednokrotnie związane z krótszym bądź dłuższym oczekiwaniem w kolejce. Zamówienie usługi kurierskiej kojarzyło się z kontaktem z infolinią i skrupulatnym podaniem niezbędnych danych do odbioru paczki.
Czasy w tym zakresie również uległy zmianie i obecnie możemy skorzystać z ofert serwisów pośredniczących oraz ułatwiających zamówienie kuriera. Popularnym określeniem stało się sformułowanie broker kurierski – atrakcyjna cena przesyłek oraz możliwość zamówienia kuriera przez Internet.
Najwygodniejszym sposobem jest wybranie strony wybranej firmy kurierskiej i postępowanie zgodnie z przyjęta procedurą :
- Wypełniamy formularz wyceny podając dane paczki: waga, wymiary. Możemy też wybrać opcjonalnie usługi dodatkowe, np. ubezpieczenie paczki.
- Natychmiast otrzymujemy wycenę paczki i rodzaje usług do wyboru – wybieramy i zatwierdzamy wycenę.
- Podajemy dane Nadawcy (najczęściej nasze), czyli adres z którego paczka będzie wysyłana.
- Podajemy dane Odbiorcy, czyli adres, na który paczka ma zostać dostarczona.
- Sprawdzamy poprawność danych i zatwierdzamy całe zlecenie, po czym zostajemy przekierowani do płatności online (np. PAYU, DotPay itp.).
- Dokonujemy zapłaty (przelew / karta) z naszego banku i automatycznie wracamy ponownie na stronę serwisu kurierskiego.
- Otrzymujemy do wydruku list przewozowy. Zależnie od systemy danego brokera kurierskiego list przewozowy lub tzw. etykieta jest wysyłana mailem lub do wydruku bezpośrednio ze strony internetowej.
PAMIĘTAJMY jednak o prawidłowym zapakowaniu paczki❗
Staranne zapakowanie wyeliminuje w znaczący sposób możliwość uszkodzenia podczas transportu. Za prawidłowe przygotowanie przesyłki do transportu odpowiada nadawca.
Jak przygotować przesyłkę? 📦
- Wielkość kartonu powinna być dopasowana do przesyłanego towaru. Zawartość nie może stykać się bezpośrednio ze ściankami kartonu. Towar o nieregularnych kształtach powinien być dodatkowo zabezpieczony wypełnieniem.
- Paczka powinna mieć regularny kształt.
- Gdy karton jest większy niż zawartość, a nie zastosujesz żadnego wypełnienia jest duże prawdopodobieństwo, że przedmioty z paczki ulegną uszkodzeniu.
Czego nie można przesyłać? 📦
- Rzeczy niebezpiecznych, w szczególności: materiały łatwopalne, wybuchowe, radioaktywne, substancje żrące, cuchnące, broń lub amunicja, broń pozbawiona cech użytkowych, inne przedmioty o wyglądzie broni.
- Rzeczy (lub ich opakowanie) z widocznymi napisami lub rysunkami, które są niezgodne z prawem.
- Narkotyki, środki odurzające i substancje psychotropowe oraz alkohol.
- Zwłoki, szczątki, prochy ludzkie i zwierzęce.
- Żywe zwierzęta, z wyłączeniem owadów i żywych ptaków (usługa Ekspres24 Poczty Polskiej).
- Inne rzeczy zakazane prawem lub regulaminem przewoźnika.
Ubezpiecz paczkę! 📦
Wykorzystaj finansową ochronę przed stratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem od momentu nadania przesyłki do jej doręczenia – również w trakcie zwrotu do nadawcy, gdy adresat nie odebrał paczki.
Ważne informacje!
- W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że Twoja paczka może uszkodzić inne przesyłki lub mienie, kurier może poprosić Cię o jej otwarcie.
- W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że przesyłka to przedmiot przestępstwa lub jej zawartość zagraża ludziom lub środowisku, przewoźnik powiadomi właściwe służby oraz zatrzyma i zabezpieczy przesyłkę do oględzin.
- W uzasadnionych przypadkach kurier może Cię poprosić o otwarcie paczki, by sprawdzić, czy jej zawartość odpowiada warunkom regulaminu i powszechnie obowiązującym przepisom.
- Kurier może odmówić przyjęcia przesyłki, jeśli nie spełnia warunków regulaminowych lub jeżeli jej przyjęcie i przewóz są zabronione na podstawie odrębnych przepisów.
- Przyjęcie przesyłki nie stanowi potwierdzenia ze strony przewoźnika, że jej zabezpieczenie, zawartość, opakowanie, oznaczenie lub inne parametry są zgodne z umową lub regulaminem.
Opublikowano: