Wakacyjne urazy

W czasie letnich wojaży zwiększa się nasza aktywność fizyczna, a tym samym ilość doznanych urazów.

Wakacje trwają w najlepsze, pogoda sprzyja podróżom i wypoczynkowi dla większości z nas to sezon urlopowy. Czas urlopów sprawia, że chętniej i częściej podejmujemy aktywność sportową a to za sprawą bogatych ofert ośrodków wczasowych czy też ofert biur podróży.

 

W ciągu roku jednak niewiele osób podejmuje szeroko rozumianą aktywność sportową a to za sprawą zapracowania czy też obowiązków domowych. Osoby chcące nadrobić czas spędzony w biurze, często nierozważnie podejmujemy wyzwania związane ze wszelką aktywnością, co niestety może skończyć się kontuzją zarówno podczas niewinnej gry w siatkówkę plażową, pływania w jeziorze czy nawet zwykłego spaceru.

 

Z prowadzonych statystyk wynika, że większość wczasowiczów jest zwykle nieprzygotowana do fizycznego wysiłku i narażają się przez to na urazy stawów i mięśni.

 

Najczęstsze wakacyjne  urazy to:

  • stłuczenia
  • przeciążenie mięśni
  • skręcenia, zwichnięcia
  • złamania.

 

Stłuczenia

Takim pojęciem określa się sytuację, w której siła urazu była skierowana na tkanki miękkie, takie jak mięśnie oraz tkanka podskórna i wywołała zniszczenie drobnych naczyń krwionośnych, co objawia się wystąpieniem siniaków i krwiaka. Stłuczeń możemy się nabawić w wyniku potknięcia się podczas spaceru, upadku z roweru, czy podczas innych aktywności sportowych.

 

Przeciążenie mięśni

Przeciążenie mięśni to poddanie ich działaniu sił przekraczających naturalną zdolność do adaptacji i włókna ulegają zerwaniu. W wyniku uszkodzenia w uszkodzonej tkance rozwija się wówczas stan zapalny. Włókna mięśniowe zrywają się najczęściej w miejscu ich łączenia się ze ścięgnem, ponieważ tam są mniej podatne na rozciąganie. Do przeciążeń dochodzi najczęściej w czasie intensywnego wysiłku lub ćwiczeń siłowych. Zwykle takim urazom towarzyszy ból i obrzęk, mniejszy lub większy, który może ograniczyć ruchomość.

 

Skręcenie, zwichnięcie

Skręcenie stawu jest uszkodzeniem torebki stawowej, wskutek przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Jest to bardzo częsta przypadłość, z którą zgłaszamy się do lekarza ortopedy podczas wypoczynku. Uraz ten bardzo często zmusza pacjentów do rezygnacji z aktywności fizycznej i zdarza się, że wymaga leczenia operacyjnego. Skręcenia możemy się nabawić podczas biegów po nierównych nawierzchniach, trekkingu, chodząc po górskich szlakach czy też nawet na hotelowym basenie.

 

Złamanie

Złamania to najpoważniejsze w skutkach i niekiedy dramatyczne urazy układu kostnego dla pacjenta. Podział złamań jest wysoce specjalistyczny i waha się od zwykłych pęknięć, złuszczeń po złamania otwarte z przemieszczeniami. Najczęstszymi przyczynami złamań podczas wypoczynku są, wakacyjne szaleństwa jak – sporty ekstremalne, nierozważna jazda na rowerze lub innych jednośladach, skoki z wysokości do wody.

 

Pierwsza pomoc

Poznaliśmy już kilka wakacyjnych urazów, których możemy się nabawić podczas wypoczynku. Ale jak sobie z nimi poradzić?

W przypadku stłuczeń czy przeciążeń pierwsza pomoc może ograniczyć się tylko do stosowania  zimnych okładów miejsca urazu oraz maści chłodzących i przeciwbólowych. Można także zastosować domowe sposoby radzenia sobie z opuchlizną poprzez zastosowanie mieszaniny wody z octem. Warto także odciążyć chore miejsce. Okres gojenia się  to przeważnie 5-10 dni i zazwyczaj obywa się bez wizyty u lekarza.

 

O ile pierwsza pomoc w stłuczeniach i przeciążeniach jest mało wymagająca to już w przypadku skręceń i złamań nie obejdzie się bez wizyty u lekarza – pierwszego kontaktu czy specjalisty. Najważniejszym z etapów zaraz po urazie jest usztywnienie uszkodzonego stawu czy kończyny. Jeśli chodzi o skręcenia i zwichnięcia po usztywnieniu stawu należy zastosować okłady chłodzące aby zmniejszyć obrzęk i jeśli to możliwe odciążyć kończynę. Koniecznie też trzeba udać się do lekarza celem określenia rozmiaru urazu, wykluczenia złamania oraz dalszego leczenia. Przeważnie skręcony staw jest unieruchamiany  poprzez ortezę czy opaskę uciskową – zalecane jest odciążenie kończyny przez okres od 4 do 6 tygodni.

 

Przy złamaniach pierwsza pomoc to podobnie jak przy skręceniu, unieruchomienie stawu lub całej kończyny. W zależności od miejsca urazu oraz wielkości konieczna będzie pomoc w transporcie do najbliżej placówki medycznej – może być konieczne wezwanie pogotowia. W przypadku poważnych złamań gdzie doszło do przemieszczeń lub kończyna jest ustawiona nie naturalnie, nie należy ich nastawiać a jedynie unieruchomić dwa najbliższe stawy. Ważnym jest aby jak najszybciej wezwać pogotowie.

 

Leczenie złamań jest procesem złożonym i długotrwałym uzależnionym od wielu czynników zwłaszcza od skomplikowania urazu. Może trwać od 4 tyg do nawet 6 miesięcy wliczając w to rehabilitację.

 

Wakacje a koszty leczenia

Jak widać urazy podczas wypoczynku to nieprzyjemna sprawa, która może nam zmarnować urlop i spowodować iż niechętnie będziemy go wspominać. Z leczeniem związane są również koszty leczenia, które nie są wysokie jeśli wypoczywamy w kraju – ratuje nas NFZ. Natomiast gdy przebywamy na urlopie w kraju Unii Europejskiej lub Liechtensteinie, Szwajcarii, Islandii czy Norwegii, warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w kartę EKUZ. Taka karta umożliwia posiadaczowi do korzystania z tych samych praw i obowiązków co w przypadku obywateli danego kraju. W praktyce uchroni nas to od większości kosztów leczenia w placówkach powszechnych systemu opieki zdrowotnej, nie dotyczy oczywiście sektora prywatnego.

 

Zdarzyć się może jednak że, za niektóre usługi przyjdzie nam zapłacić z własnego portfela. Warto wtedy mieć wcześniej wykupione ubezpieczenie podróżne, które można dokupić podczas wizyty w biurze podróży lub wykupić bezpośrednio w placówce danego ubezpieczyciela. Dzięki takiemu dodatkowemu ubezpieczeniu, w razie urazów i konieczności leczenia nie musimy martwić się o koszty leczenia.

 

Szczególnie powinniśmy rozważyć taką opcję dodatkowego ubezpieczenia gdy wyjeżdżamy poza granice Unii Europejskiej lub mamy zamiar na urlopie uprawiać sporty ekstremalne. Koszty ewentualnego leczenia mogą przyprawić o zawrót głowy, a tak mamy pewność, że koszty zostaną nam zwrócone lub zapłaci za nie ubezpieczyciel.

 

Reasumując, przed wyjazdem na urlop warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego, a także przygotować się odpowiednio do planowanych aktywności fizycznych.

 

Życzymy udanego i bez urazowego wypoczynku. 😉


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u