Złamania kości udowej

Diagnoza i leczenie

Kość udowa jest najdłuższą kością w organizmie człowieka. Zbudowana jest z trzonu oraz dwóch końców – dalszego i bliższego. Urazom najczęściej ulega górny odcinek tj. szyjka i krętarz.

 

Krętarz mniejszy i większy znajdują się między trzonem a szyjką kości udowej i mocują mięśnie do kości udowej. U chorych na osteoporozę kości są znacznie słabsze i łatwiej ulegają złamaniom. Zaś szyjka kości udowej łączy jej główkę z trzonem kości.

 

Diagnoza

Aby określić rodzaj złamania konieczne jest wykonanie badania obrazowego. Dopiero na jego podstawie można zastosować właściwe dla danego urazu leczenie.

 

  • Złamania górnego odcinka kości udowej (złamanie szyjki i złamania krętarzowe).

Występują zwykle u osób starszych, częściej u kobiet, w wyniku osteoporozy. Najczęstszą przyczyną jest drobny uraz, jak potknięcie się na schodach, dywanie, mocniejsze nadepnięcie nogą, upadek na bok. Występuje ból w biodrze lub w kolanie po stronie złamania, próba ruchu wywołuje ból. Kończyna jest skręcona na zewnątrz, często skrócona.

 

Pierwsza pomoc

Aby unieruchomić kończynę, najlepiej wykorzystać drugą zdrową jako szynę. Obie kończyny związuje się razem, łącznie ze stopami. Do tego celu potrzebne są dwa kije lub dwie deszczułki o różnej długości. Krótsza powinna sięgać od pachwiny do pięty, dłuższa – od pachy do pięty. Oba te przedmioty ściśle bandażujemy z sobą, dodatkowo bandażując obie stopy.

 

Leczenie

Operacyjne, którego celem jest przywrócenie takiej sprawności choremu, jaką miał przed złamaniem. Ze stosowanego dawniej leczenia zachowawczego, jak: wyciągi, opatrunki gipsowe, zrezygnowano ze względu na dużą liczbę śmiertelnych powikłań spowodowanych długotrwałym leżeniem w łóżku. Leczenie operacyjne, bez względu na wiek chorych, pozwala uniknąć śmiertelnych powikłań i szybko przywrócić sprawność złamanej kończyny. Już w pierwszej dobie po zabiegu chirurgicznym chory może być uruchamiany z łóżka.

 

  • Złamania trzonu kości udowej

Powstają w następstwie bardzo silnego:

  • urazu bezpośredniego, jako złamanie wieloodłamowe,
  • urazu pośredniego, jako skośne złamanie spiralne.

 

Objawy złamania: ból, skrócenie kończyny, nieprawidłowe wygięcie uda, niekiedy zgrubienie uda i bolesny ruch w miejscu złamania.

 

Leczenie

Unieruchomienie powinno obejmować staw biodrowy, udo i podudzie i być zbliżone do unieruchomienia w przypadku złamania szyjki. Z wyjątkiem złamań u dzieci należy zastosować leczenie operacyjne. Obecnie najczęściej stosowaną metodą leczenia operacyjnego jest gwóźdź śródszpikowy.

 

  • Złamania obwodowego końca kości udowej

 

Są złamaniami ciężkimi, powstającymi najczęściej podczas wypadków komunikacyjnych. Działanie przyczepiających się tu mięśni prowadzi do przemieszczeń odłamów. Wyróżnia się złamania pozastawowe i śródstawowe. Towarzyszyć im może uszkodzenie więzadeł stawu kolanowego, tętnicy udowej lub podkolanowej, uszkodzenie nerwu strzałkowego. Złamania te wymagają leczenia operacyjnego.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u