Złoty środek na brak motywacji w zespołach

Każdy z nas jest odpowiedzialny za samego siebie. Każdy z nas może zadbać o to, żeby pracowało nam się lepiej.

Od ponad 14 lat współtworzę organizację, która w 2018 roku odcięła pępowinę i stała się dorosła. Z spółki jawnej przekształciła się w spółkę akcyjną. Te lata nauczyły mnie dużo oraz doświadczyły mnie ogromnie.

 

Jedną z refleksji chcę się z Wami podzielić. Z mojej perspektywy w ostatnich latach powstało dużo kursów, poradników, książek i artykułów o tym jak motywować. Przeczytamy w nich jak skutecznie motywować innych. Ja zastanawiam się „po co?”.

 

Aby skończyć projekt bo jesteśmy odpowiedzialni za jego realizację.

 

Zmotywujemy człowieka lecz czy to rozwiąże źródło braku motywacji tej osoby? Ja ze swojej strony nie mam zapisane w zakresie obowiązków, że gdy spadnie komuś chęć będę stał nad nim i motywował. Nie widziałem takiego zapisu a jednak motywujemy współpracowników.

 

Oczami pracownika

Nasz współpracownik może mieć następujące myśli:

  • kurde gdyby nie ten ciemny pokój w pracy
  • technologicznie słaby projekt
  • współpracownicy są upierdliwi
  • miałem decydować, a jedyną decyzję jaką mogę podjąć, to o której godzinie opowiem o opcjach a i tak szef wybiera co innego

 

Punktów, które powodują, że motywacja, zaangażowanie spada można szerzyć. Mogą dochodzić też aspekty osobiste, które otwierają kolejny katalog.

 

Oczami pracodawcy/przełożonego

Myśli pracodawcy mogą wyglądać następująco:

  • dałem mu wszystko
  • dlaczego ten człowiek jest taki bez życia
  • jaką nagrodę mu dać
  • pochwalę go za coś

Oczywiście mogą inne myśli się pojawić, które z mojej perspektywy są ciekawsze np. co JA robię źle lub a może pójdę i zadam pytanie: co możemy zmienić w organizacji aby pracowało Ci się wygodniej?

 

Odpowiedzialność

W tym momencie zastanawiam się czym jest w takim wypadku odpowiedzialność? I kolejne pytanie za kogo? Jeżeli jestem odpowiedzialny za siebie i organizację, to mam zrobić wszystko aby organizacja nie upadła i nabyła doświadczenie.

 

Czyli co mam robić?

Otóż zaprzestać motywować współpracowników. ZERO motywacyjnych czynności. Zadać pytanie, które padło wcześniej: Co możemy zmienić w organizacji aby pracowało Ci się wygodniej? Jeżeli dostaniemy odpowiedź, cudnie. Jeżeli nie dostaniemy odpowiedzi – też cudnie. Bo to jest już odpowiedzialność tego człowieka za to aby zadbać o siebie. W przypadku gdy będziemy stosować „suplementy” motywacyjne nic się nie wydarzy. Nie rozwiążemy źródła spadków poziomu motywacji. To jest wyłącznie jego życie i trzeba mu dać przestrzeń na rozwiązanie tego samodzielnie.

 

Padnie pytanie: a co z organizacją? Może inni zobaczą, że udzielnie odpowiedzi na pytanie:

 

Co możemy zmienić w organizacji, aby pracowało Ci się wygodniej?

 

skutkuje tym, że pracownik bierze czynny udział w zmianach, o które prosił. Wtedy powstaje duża szansa, że jego zachowanie stanie się przykładem dla innych.

 

Zaś w przypadku gdy pomimo zadawania pytań nie udziela odpowiedzi. On sam jak i organizacja uczy się, że nie ma cudownej tabletki +50pkt do motywacji. Jedyną osobą, która może zainicjować poprawę komfortu pracy jest on sam. Jeżeli nie przyjmie odpowiedzialności za siebie to będzie własnie w takich warunkach pracował.

 

Oczywiście powstaje dylemat dotyczący ludzi, którzy są super ważni dla organizacji, a obecny kierunek współpracy idzie ku rozwiązaniu współpracy. I to jest właśnie odpowiedzialność organizacji, która musi sama znaleźć rozwiązanie i się nauczyć radzić w takich sytuacjach.

 

Wyobraźmy sobie sytuację, w której każdą nową osobę informujemy o takich zasadach. Jeżeli coś Tobie nie odpowiada MÓW. Jeżeli masz problem osobisty MÓW.

 

Podsumowanie

Każdy z nas jest odpowiedzialny za samego siebie. Każdy z nas może zadbać o siebie, aby pracowało się nam wygodniej w organizacji. Nie jesteśmy zobowiązani do motywowania współpracowników. Nie oczekujemy motywacyjnych zachowań od przełożonego.

 

Jedyną osobą, która może coś zmienić jestem ja sam – Ja Radosław Bartosik.

 

Autor: Radosław Bartosik, Członek zarządu MENTAX SA

źródło: Złoty środek na brak motywacji w zespołach.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u