Covid – 19 atakuje!

Czy należy się bać koronawirusa Covid-19?

Zamysłem autora niniejszego tekstu nie jest sianie paniki ani bagatelizowanie obecnej sytuacji panującej na świecie i w kraju, związanej z epidemia koronawirusa. Wiedza autora w zakresie szeroko pojętej medycyny jest znikoma a artykuł jest jedynie subiektywnym zbiorem wiedzy, przemyśleń, obserwacji oraz punktu widzenia.

 

Od kilku miesięcy świat mierzy się z epidemią nowego koronawirusa COVID-19, która ma swój początek w Chinach. Na chwilę obecną potwierdzono zakażenia w 182 krajach świata i myślę, że z czasem zakażenia będą potwierdzane w innych krajach – to tylko kwestia czasu. Jeszcze parę tygodni temu obserwowany był wzrost nowych przypadków zakażeń w Chinach, Korei Pł. czy Japonii. Dziś mamy ponad ćwierć miliona zakażonych osób z czego 32% to przypadki potwierdzone w samych Chinach. Wydaje się, że na dziś dzień wg ogólnodostępnych danych, państwa które jako pierwsze rozpoczęły walkę z koronawirusem, doświadczają wygaszania epidemii. Dając tym samym światu dowód, że z epidemią można sobie poradzić ale potrzeba jest przedsięwzięcia odpowiednich działań.

 

Dane na temat wirusa znajdzie tu –  Coronavirus Update (Live)

 

Obserwując dynamiczny rozwój zakażeń w krajach Europy, szczególnie we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, oraz Francji i Wielkiej Brytanii nasuwa się pytanie co poszło nie tak? Dlaczego rozwój epidemii w krajach Unii Europejskiej jest tak gwałtowny i dramatyczny?

 

Myślę że, niektóre kraje nie odrobiły lekcji zwanej potocznie “wirus Wuhan” a wnioski z rozwoju epidemii w krajach azjatyckich zostały wyciągnięte zbyt późno. Reakcja poszczególnych członków Unii Europejskiej była opieszała i spóźniona lub nawet nie trafiona jeśli patrzeć na decyzje rządu brytyjskiego.  Ponadto to co stanowi siłę Unii w przypadku koronawirusa jest jej słabością, mowa oczywiście o otwartych wewnętrznych granicach i swobodzie w podróżowaniu i transporcie towarów. To pozwoliło na łatwe rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 po Europie. Późne zamknięcie granic i przywrócenie kontroli oraz brak wypracowanych i jednolitych procedur na lotniskach, nie pomogło na ograniczenie zakażeń.

 

Analizując przykład Chiński oraz południowo Koreański i Japoński ogromną rolę w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa mają takie działania jak zamykanie miejsc i placówek publicznych, zakaz organizowania masowych imprez oraz nie wychodzenie z domu jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Należy zaznaczyć również wysoką dyscyplinę i odpowiedzialność społeczeństw azjatyckich. Chiny to kraj komunistyczny, którego rząd ma wszelkie narzędzia i wpływ na zachowanie się swojego społeczeństwa. Japonia z kolei jest krajem zdyscyplinowanym społecznie i przygotowanym na  różnorakie kryzysy – głównie trzęsienia ziemi, tsunami etc. Podobnie plasuje się tu Korea Południowa, która ponadto ma na wysokim poziomie służbę zdrowia. Wracając do Europy a w szczególności Włoch, można obecnie zaobserwować, niekontrolowany rozwój epidemii, który jest skutkiem braku dyscypliny włoskiego społeczeństwa i lekceważeniem nakazów zostania w domu. Obecnie włoska służba zdrowia w dotkniętych epidemią regionach przekroczyła punkt w którym nie może pomóc wszystkim zarażonym koronawirusem. Lekarze zmuszeni są do selekcjonowania chorych i podejmowania trudnych decyzji, którego pacjenta leczyć najpierw. Skutkuje to gwałtownym wzrostem śmiertelności wśród ofiar koronawirusa Covid-19 – liczba przypadków śmiertelnych w tym kraju przekroczyła  liczbę zgonów z powodu epidemii w Chinach. Do niechlubnego grona powoli dołączają inne kraje, jak Hiszpania i Iran.

 

Polecam zapoznać się filmem kanału youtube Nauka To Lubię.

 

Jeżeli prześledzimy krzywą wzrostu zakażeń we Włoszech oraz w Polsce możemy zaobserwować, że w naszym kraju krzywa ta przebiega znacznie łagodniej. Co to oznacza dla Polski?

  • Krzywa wzrostu przebiega łagodnie ponieważ rząd podjął właściwe decyzje we właściwym momencie a społeczeństwo podporządkowuje się zaleceniom wydanym przez rząd.
  • Krzywa wzrostu przebiega łagodnie, ponieważ wykonuje się zbyt mało testów na koronawirusa i nie znamy dokładnej liczby zakażonych osób.

 

Moim zdaniem, rząd Polski zareagował w odpowiedni sposób wcześniej niż inne kraje Unii Europejskiej ale uważam też, że w naszym kraju wykonuje się zbyt mało testów na obecność wirusa. Odpowiednia liczba przeprowadzonych testów pozwoli na typowanie osób zakażonych i izolowanie ich od innych, dzięki temu zwiększa się szansa opanowania epidemii. Dzięki takiemu działaniu ograniczymy ilość nowych zakażeń oraz ofiar śmiertelnych a służba zdrowia nie osiągnie punktu krytycznego, w którym nie będzie w stanie leczyć wszystkich zakażonych.

 

Czy należy się bać koronawirusa Covid-19? Tak. Czy należy panikować? Nie. Należy zachować się rozsądnie, postępować zgodnie z zaleceniami służb zdrowia oraz z zaleceniami rządowymi – akcja “Zostań w domu!” . Jako obywatele powinniśmy w miarę możliwości stosować środki bezpieczeństwa takie jak maseczki, rękawiczki, środki dezynfekujące. Powinniśmy ograniczyć kontakty bezpośrednie z innymi, jeśli to możliwe nie korzystać z środków transportu masowego. Przede wszystkim powinniśmy być świadomi zagrożenia, które niesie koronawirus.

 

Warto obejrzeć przyjemną animację Wszystko o koronawirusie – podstawowy angielski wymagany.

 

Autor: Wojciech Lesner


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u