Elektroniczna e-recepta

Jak działa i jak można zrealizować elektroniczną e-receptę?

Rok 2020 był rokiem trudnym dla nas wszystkich, spowodował wiele zmian w naszym codziennym życiu. Jednym z głównych zaleceń w obecnej sytuacji jest ograniczenie wychodzenia z domu. Fakt ten spowodował, że trzeba było zmienić podejście do organizacji naszego życia w wielu jego aspektach w tym również w kwestii uzyskania recepty na leki.  Ułatwiają nam to wprowadzone w styczniu 2020 roku e-recepty. 

 

Jak z nich skorzystać w czasie zagrożenia pandemią?

E-recepta to wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla pacjentów, ale również dla lekarzy. Wystawienie e-recepty jest proste i zajmuje mniej czasu, niż wystawienie recepty papierowej. Dodatkowy czas lekarz może poświęcić pacjentowi. Możliwość nadania dostępu lekarzowi do historii leczenia, w tym wystawionych e-recept pacjenta zapewnia poprawę jakości świadczonych usług oraz zwiększa efektywność leczenia. E-recepta stanowi cyfrową wersję dotychczasowej papierowej recepty. 

Uzyskanie e-recepty jest obecnie bardzo proste. Skontaktuj się z lekarzem, by wystawił e-receptę. Lekarz może to zrobić również poprzez teleporadę lub e-wizytę. Po konsultacji lekarz wystawi e-receptę, którą otrzymasz na jeden z poniższych sposobów:

 

  • otrzymujesz sms-em 4-cyfrowy kod
  • otrzymujesz e-receptę e-mailem jako plik PDF – widnieje na nim kod kreskowy

 

W przypadku chorób przewlekłych kiedy bierzemy leki na stałe wystarczy zadzwonić albo napisać maila do swojej przychodni i podać dane takie jak: imię, nazwisko, PESEL, jaki lek, jaka dawka, ile oraz nazwisko lekarza i swój numer telefonu albo mail. 

 

Jak można zrealizować e-receptę?

Otrzymanie e-recepty jest bardzo proste. Należy jak zawsze udać się do apteki, gdzie w okienku należy podać farmaceucie swój nr pesel oraz 4-cyfrowy kod otrzymany SMS-em. Możemy również pokazać na ekranie smartfona kod kreskowy, który był w załączniku PDF wiadomości e-mail. Farmaceuta zeskanuje go czytnikiem.

 

Jakie są zalety e-recepty?

Po pierwsze nie ma ryzyka, że pismo lekarza na recepcie zostanie źle odczytane i w aptece zostanie wydany zły lek lub nieprawidłowa dawka leku. Ponadto, gdy na jednej recepcie mamy wypisane różne leki nie musimy wykupić wszystkich leków w jednej aptece i brać odpis na te leki, których w danej aptece nie ma. W przypadku e-recepty możemy wykupić leki osobno na tę samą e-receptę. Jak również: przyśpieszenie i ułatwienie procesu wystawiania recept, brak problemu z wracającymi pacjentami, którzy zgubili recepty, ograniczenie kolejek, optymalizacja czasu lekarzy.

Jak każda nowość również i e-recepta nie uniknęła błędów, które należało poprawić i nadal są one poprawiane. Jednak w dobie pandemii, kiedy kontakt z lekarzem jest ograniczony oraz powinno unikać przemieszczania się, jest to bardzo dobre i proste rozwiązanie. 

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u