Inteligentny dom

Dużo się o nim ostatnio mówi, ale co to tak właściwie oznacza?

W miarę rozwoju technologicznego, zasypywani jesteśmy coraz większą liczbą rozwiązań mających polepszyć, a przede wszystkim ułatwić nasze życie codzienne.

 

Inteligentny dom. Ten termin słyszał chyba już każdy, ale co on tak naprawdę oznacza? Czy masz przed oczami budynek, pełen zaawansowanych technologii, skomplikowanych, a zarazem kosztownych instalacji oraz setek czujników połączonych z centralnym superkomputerem, który w dodatku będzie z Tobą rozmawiał? Piękna wizja, ale nie do końca zgodna z prawdą.

Inteligentny dom (z angielskiego: Smart Home) to zbiorcza nazwa dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Innymi słowy, inteligentny dom to taki, z którym domownicy są w stanie porozumieć się i któremu mogą wydawać różnego rodzaju polecenia.

 

Co zatem odróżnia „inteligentny” dom od zwykłego? Główną różnicą jest wyposażenie. Miano „inteligentnych” zyskały budynki wyposażone w różne czujniki do wykrywania m.in. ruchu, zmian temperatury, dymu oraz sterowniki służące do obsługi całej gamy urządzeń np. światła, rolet czy ogrzewania. Rzeczą, która sprawia, że dom zyskuje „inteligencję”, jest centralka, czyli mózg naszego domu.

 

Systemy inteligentnego domu dzielą się na:

 • przewodowe – bazujące na kablach internetowych RJ-45, przełącznikach switch oraz stacjach NASb
 • bezprzewodowe – kontrolowane za pośrednictwem wi-fi, bądź Bluetooth

 

Podstawowe urządzenia inteligentnego domu:

 • inteligentne gniazdka – tzw. Smart Plug pozwalające włączać i wyłączać urządzenia elektryczne,
 • inteligentne oświetlenie – sterowane ze smartfona z regulacją jasności i barwy, poprawia komfort codziennego użytkowania,
 • inteligentne ogrzewanie – służące do kontrolowania temperatury w pomieszczeniach,
 • inteligentne czujniki  – np. czujniki dymu, czujniki gazu, czujniki temperatury czy czujniki zalania,
 • kamery do monitoringu – rejestrujące wideo, nagrywające po zmroku i zapisujące w chmurze,
 • systemy alarmowe – np. czujniki ruchu, czujniki drzwi i okien oraz syreny alarmowe.

 

Wybierając inteligentne rozwiązania dla swojego domu, przede wszystkim trzeba pomyśleć o tym, które urządzenia zagwarantują bezpieczeństwo. Na początku warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, które ułatwią nam podjęcie decyzji.

 

 1.  Jakie czujniki są niezbędne w twoim domu?
 2. Czy do swojego inteligentnego domu potrzebujesz czujnika czadu, gazu i dymu?
 3. Co wchodzi w skład zestawów?
 4. Jak konfigurować zestawy?
 5. Czy możesz kupić pojedyncze sztuki urządzeń inteligentnego domu?
 6. Ile kamer potrzebuje inteligentny dom?
 7. Czy instalacja urządzeń jest szybka i łatwa?
 8. Jakie są zalety aplikacji i czy pozwala ona na zdalne sterowanie urządzeniami?

 

Co zyskujemy, korzystając z rozwiązań inteligentnego domu?

 • wygoda – inteligentny dom to przede wszystkim poprawa wygody np. siedząc na kanapie nie musisz wstawać, aby włączyć muzykę lub zwiększyć temperaturę,
 • bezpieczeństwo – czujniki mogą wykrywać ruch, którego być nie powinno, otwieranie okien lub drzwi, które powinny pozostawać zamknięte, pożary lub zalania czy też ulatniający się gaz,
 • oszczędność – możliwość zdalnego wyłączania pozostawianych urządzeń.

 

Inteligentny dom całkowicie zmienia sposób życia ludzi, którzy w nim mieszkają. Jest to dom na miarę XXI wieku. Zastosowane w nim liczne rozwiązania bardzo ułatwiają życie i pozwalają użytkownikom na nie zawracanie sobie głowy sprawami, które do tej pory zajmowały dużo czasu. System wykona te czynności za domowników. Koniec z zostawionym zapalonym światłem czy włączonym żelazkiem. Koniec zatem z zastanawianiem się, co się dzieje w domu, gdy jesteśmy poza nim i czy zamknęliśmy drzwi lub bramę. Koniec z zapomnianymi kluczami. Koniec z niepotrzebnymi kosztami za prąd czy wodę. Domowy komputer (centralka) przypilnuje wszystkiego za nas. Będziemy mogli wyłączyć lub włączyć dowolne urządzenie zdalnie. Dostaniemy możliwość sprawdzenia, co się dzieje w domu w każdym momencie.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u