Jak sprawdzić swoją historię ubezpieczenia i szkód na pojeździe?

Pełna historia ubezpieczeń OC i AC pojazdu jest już dostępna w sieci.

Pełna historia ubezpieczeń OC i AC jest już dostępna w sieci. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wyszedł naprzeciw oczekiwaniom i rozszerzył zakres danych, które kierowcy mogą pobrać z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. Nowa funkcja jest całkowicie bezpłatna i dostępna dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

 

A więc jak sprawdzić historię ubezpieczenia?

By to zrobić wystarczy zarejestrować się na portalu UFG i założyć konto. Po weryfikacji tożsamości przez Fundusz – aktywować konto i pobrać online historię swojego ubezpieczenia. Warto dodać, że jakiś czas temu Fundusz ułatwił zakładanie kont na portalu. W celu weryfikacji tożsamości nie trzeba już wysyłać skanu dowodu osobistego, wystarczy podać jedynie dane z dokumentu, które są weryfikowane online.

 

Dzięki udostępnionym danym kierowca może sprawdzić swoją zniżkę za bezszkodową jazdę, liczbę kolizji oraz wysokość wypłaconych odszkodowań. Dostęp do pełnej historii pozwala także na weryfikację poprawności najistotniejszych informacji takich jak dane osobowe i liczba aktualnych polis.

 

Przy zakupie polisy OC i AC – ubezpieczyciele, standardowo już, weryfikują historię ubezpieczenia w ogólnopolskiej bazie polis Funduszu. Baza ta jest „żywym systemem”, stale uaktualnianym – dlatego też sporadycznie mogą pojawić się w niej rozbieżności między danymi przesłanymi przez ubezpieczycieli, a stanem faktycznym – znanym właścicielowi pojazdu. W przypadku ujawnienia niezgodności danych – należy wyjaśnić je bezpośrednio u ubezpieczyciela, który przesłał tę informację do bazy UFG, gdyż tylko on ma odpowiednią dokumentację, możliwość poprawienia danych i przesłania do bazy polis – dokonanej korekty. Pamiętać należy, że wszelkie błędy czy luki w danych mogą niekorzystnie wpłynąć na ocenę ryzyka związanego z klientem, a tym samym spowodować zwyżkę jego składki.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u