Kolizja, wypadek drogowy?

Jakie kroki należy podjąć podczas zdarzenia drogowego. Krótki poradnik co należy zrobić.

Słowem wstępu należy nadmienić, że kolizja, a wypadek różnią się od siebie znacząco. W przypadku pierwszego mamy do czynienia z sytuacją, w którym ucierpiało tylko mienie (np. samochód, barierka, lampa uliczna). Natomiast w drugim przypadku, mamy do czynienia z sytuacją, w której ucierpieli ludzie.

Od czego należy zacząć?

Na początku najlepiej zorientować się, z czym mamy do czynienia, niezależnie, czy jesteśmy sprawcą, czy poszkodowanym w zdarzeniu. Sprawdzamy czy ktokolwiek z uczestniczących nie odniósł obrażeń ciała. Od tego zależy jakie kroki podejmiemy dalej. Wiadomo, że przy drobnych stłuczkach jest to mało prawdopodobne, więc najlepiej od razu zjechać na pobocze.

 

Gdy ktoś został ranny, koniecznie wzywamy policję oraz jeśli sytuacja tego wymaga inne służby ratunkowe. W razie wypadku, w którym ktoś odniósł obrażenia staramy się nie przestawiać pojazdów. W przypadku gdy ucierpiały tylko nasze nerwy, a wszyscy uczestnicy są cali, należy usunąć pojazd z drogi, jeśli jest to możliwe, tak aby nie blokował ruchu.

 

Należy również pamiętać o odpowiednim oznakowaniu miejscu zdarzenia, należy wystawić trójkąt ostrzegawczy:

  • na terenie zabudowanym do 1 m za pojazdem
  • poza obszarem zabudowanym od 30 m do 60 m
  • na autostradzie, bądź drodze szybkiego ruchu w odległości 100 m od miejsca zdarzenia

 

Za brak oznaczenia, bądź błędne oznaczenie miejsca kolizji możemy dostać mandat, co również należy mieć na uwadze. Pamiętajmy również o włączeniu świateł awaryjnych, bądź pozycyjnych, gdy pierwsze nie działają. Od tego momentu decydujemy czy wzywać policję.

Czy wzywać policję?

Gdy upewniliśmy się, że nikt nie odniósł obrażeń staje przed nami pytanie czy wzywamy policję? Mamy taki obowiązek w przypadku, gdy drugi uczestnik popełnił przestępstwo, np. prowadził pojazd pod wpływem alkoholu. Tak jak wspominaliśmy wyżej, w razie wypadku, w którym ucierpieli inni uczestnicy zdarzenia, również jest to naszym obowiązkiem.

 

Kolejnym powodem do wezwania policji może być rozstrzygnięcie kwestii spornej – kto jest poszkodowanym, a kto sprawcą. Możemy również próbować znaleźć świadków zdarzenia, którzy również mogą być pomocni. Dobrze jednak dojść do porozumienia i aby jedna ze stron przyznała się do swojej winy. W takim wypadku przechodzimy do kolejnego punktu czyli spisania oświadczenia o zdarzeniu drogowym.

Spisujemy oświadczenie

Zawsze dobrze mieć w aucie oświadczenie o kolizji. Zaoszczędzi ono nam czasu, ponieważ jeśli chcemy ubiegać się o odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego potrzebne nam będzie takie oświadczenie. W przypadku braku takowego druku można sporządzić go własnoręcznie.

Zgłaszamy szkodę

Po spisaniu oświadczenia zdarzenia drogowego przyszedł czas na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela.

 

Dalej czeka nas proces likwidacji szkody, a na jego końcu wypłata odszkodowania za zaistniałą szkodę.

 

Na zakończenie zostaje nam tylko życzyć Wam bezpiecznej drogi, oraz pamiętajcie, że możecie wzorowo poruszać się po naszych drogach, a do kolizji i tak może dojść z winy innego uczestnika ruchu, więc pamiętajcie żeby zawsze być czujnym kiedy siedzimy za kierownicą naszego auta.

 

W kolejnej części poradnika dowiecie się, jak przebiega likwidacja szkody komunikacyjnej krok po kroku.


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u