Nie tylko Ctrl+C i Ctrl+V

Skróty klawiszowe pomimo, że wydają się czarną magią, potrafią ułatwić każdą pracę.

Skróty klawiszowe są nierozłącznym elementem w pracy na Windowsie. Pomimo, że wydają się czarną magią, naprawdę potrafią ułatwić życie. Chociażby znane przez wszystkich Ctrl + C, Ctrl + V, kopiuj + wklej, znacząco skraca czas przenoszenia informacji między dokumentami. Mimo, że większość osób korzystających z komputera zna tylko parę podstawowych skrótów a o istnieniu innych nie ma pojęcia, to wiele z nich może pomóc w pracy każdego użytkownika.

 

Weźmy na przykład sytuację, w której pracujemy nad ważnym zadaniem i nagle okazuje się, że musimy pilnie zrobić coś innego. Otwieramy mnóstwo nowych zakładek, programów, które są właściwie niepowiązane z poprzednim zadaniem. W ten sposób można się bardzo łatwo zgubić, a przez to spowolnić swoją pracę. O wiele łatwiej byłoby jedno zadanie wykonywać na jednym komputerze, a drugie na takim samym, identycznym, najlepiej nie zmieniając stanowiska. Ale jakby chwilę poszukać, to Windows oferuje taką możliwość!

 

Ctrl + Windows + D – otwiera nowy, czysty pulpit na którym możemy wykonywać zupełnie nowe zadanie

W trakcie zadanie musimy szybko wrócić do poprzedniego? Nie ma problemu!

Ctrl + Windows + strzałka prawo/lewo – przechodzenie pomiędzy pulpitami

Ctrl + Windows + F4 – usuwa aktywny pulpit

 

A co jeśli w aktualnie wykonywanym zadaniu potrzebujemy korzystać na raz z dwóch otwartych aplikacji? Wystarczy za pomocą jednego skrótu w ułamek sekundy ustawić jedną na połowie ekranu, a drugą na drugiej połowie:

Windows + strzałka prawo/lewo – dzieli ekran pomiędzy aplikacjami

 

Szybkie przełączanie pomiędzy aplikacjami bez dotykania myszki? Tak, to możliwe!

Alt + Tab – pozwala zmieniać aktualnie otwartą aplikację

Windows + [1-9] – pozwala przełączać się pomiędzy aplikacjami na pasku zadań

 

Istnieje mnóstwo skrótów, które mogą ułatwić życie, wymieniłem tylko te według mnie najbardziej użyteczne. Jeśli ktoś chciałby poznać wszystkie, odsyłam do lektury:

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/12445/windows-keyboard-shortcuts

 

Autor: Maciej Bartosik


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u