Ubezpieczenie mebli

Czy wiesz, że nieruchomość można ubezpieczyć razem z tym, co się w niej znajduje?

Jak ubezpieczyć meble?

Elementy stałe, czyli meble zabudowane, tj. szafy wnękowe czy szafki kuchenne w zabudowie AGD, możemy ubezpieczyć już w ramach podstawowej polisy mieszkaniowej. Zakres takiej ochrony obejmuje mury i elementy stałe nieruchomości. Podstawowa polisa zabezpiecza mieszkanie zwykle na wypadek ok. 20 zdarzeń losowych.

 

Meble bez zabudowy, czyli wszystkie meble wolnostojące, które nie są w nieruchomości na stałe przytwierdzone (biurka, komody, łóżka, stoły, szafki wiszące itp.) uznawane są przez ubezpieczycieli za tzw. „ruchomość domową”. Do tej grupy zaliczają się także wszystkie przedmioty, które przechowujemy w mieszkaniu, od wartościowego sprzętu (aparaty fotograficzne, komputery, telefony, kamery), po ubrania, książki, biżuterię i elementy wystroju wnętrz, a na gotówce skończywszy. Jeśli chcemy ubezpieczyć meble wolnostojące, czyli ruchomości domowe, musimy wykupić rozszerzoną polisę na mieszkanie – wraz z wyposażeniem. Składka rozszerzonej polisy na mieszkanie nie musi być dużo droższa, różnica w cenie za podstawą a rozszerzoną ochronę często wynosi zaledwie kilkanaście złotych. Meble ubezpieczyć możemy wraz z nieruchomością także wtedy, gdy są na wyposażeniu firmy. Można je bez przeszkód uwzględnić w polisie firmowej.

 

Od czego można ubezpieczyć meble?

Meble można ubezpieczyć w różnym zakresie, wszystko zależy do naszych indywidualnych potrzeb. Najczęściej ubezpiecza się meble od:

  • pożaru, wybuchu, dymu i sadzy, zalania, wichury, gradobicia, zalania itp. (zakres podstawowy)
  • powodzi
  • kradzieży z włamaniem
  • stłuczenia przedmiotów szklanych

 

Meble, tak jak inne wyposażenie mieszkania, możemy ubezpieczyć także w wariancie All Risks, czyli do wszystkich ryzyk. Zakres takiej ochrony jest bardzo szeroki, dokładną listę zdarzeń można zawsze sprawdzić w dokumencie OWU.

 

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, oferują również ubezpieczenie mebli znajdujących się na zewnątrz nieruchomości, np. na tarasie czy w altanie ogrodowej.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia mebli i wyposażenia?

Ceny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych różnią się od siebie. W dodatku ubezpieczyciele indywidulanie obliczają wysokość składki.

 

Pod uwagę biorą zazwyczaj następujące czynniki:

  • wartość ubezpieczanego mienia (sumę ubezpieczenia)
  • lokalizację nieruchomości
  • zakres ochrony (zdarzenia, po których możemy domagać się odszkodowania)
  • czas trwania umowy
  • sposób opłacania składek (płatność za rok z góry to zwykle mniejszy koszt)

 

To właśnie na podstawie tych danych ubezpieczyciel ocenia ryzyko wystąpienia szkód w nieruchomości.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u