Wakacyjny wyjazd – jak przygotować samochód na długą trasę?

Wymarzone wakacje mogą szybko zmienić się w koszmar jeśli nasz samochód odmówi posłuszeństwa.

Urlop wakacyjny to długo wyczekiwany czas wypoczynku. Często decydujemy się na daleką podróż własnym samochodem. Dłuższa wyprawa wymaga oczywiście jego wcześniejszego przygotowania.

 

Zatem co warto sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem w daleką trasę, aby nasza wycieczka przebiegała bez dodatkowego stresu? Oczywiście nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkiego – np. zamkniętych podzespołów auta, chociażby w silniku. Jednakże jest kilka elementów, które należy sprawdzić bezwzględnie.

 

1. Podwozie – układ hamulcowy – układ kierowniczy

Pojazd podczas wakacyjnej wyprawy będzie mocno dociążony. Na stacji diagnostycznej należy sprawdzić stan amortyzatorów, wahaczy oraz drążków kierowniczych i ich połączeń. Zbadać należy też czy pojazd zachowuje właściwą geometrię. Układ hamulcowy – klocki oraz tarcze hamulcowe, stan przewodów hamulcowych oraz płyn hamulcowy – zalecana jest wymiana co 60 tysięcy kilometrów dla zachowania pełni jego właściwości.

 

2. Opony

Obejrzyjmy dokładnie stan opon – czy na bieżniku lub bokach opony nie pojawiają się pęknięcia lub dziury. Zwróćmy uwagę na ciśnienie w oponach – ma wpływ na zużycie paliwa, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo jazdy.

 

3. Poziom płynu chłodniczego oraz stan oleju silnikowego

Warto skontrolować szczelność układu oraz poziom płynu chłodniczego. Oczywistą sprawą jest również pomiar stanu oleju silnikowego. Wiadomo – chodzi tutaj o dobrą kondycję serca naszego samochodu – silnika.

 

4. Akumulator

Najczęściej jako kierowcy myślimy o nim w trakcie zimy, chcąc uniknąć problemów z rozruchem auta po nadejściu mrozów. Jednak w wakacje, gdy temperatura powietrza często przekracza 30 stopni Celsjusza, akumulator bywa równie mocno obciążony, choćby przez ciężko i nieustanie działający układ klimatyzacji. Dlatego przed wyjazdem na wakacje skontrolujmy stan akumulatora oraz poziom jego naładowania, a w razie potrzeby wymieńmy go na nowy.

 

5. Wycieraczki

Często nie zwracamy uwagi na tak prozaiczną rzecz jak wycieraczki. Dlatego skontrolujmy, jak działają wycieraczki i czy pióra są w należytym stanie. Przy okazji uzupełnijmy płyn w zbiorniku spryskiwacza, najlepiej takim, który pomaga usuwać owady z przedniej szyby.

 

6. Oświetlenie pojazdu

Sprawdźmy również czy oświetlenie jest w należytym stanie. Oczywiście powinniśmy zabrać ze sobą komplet żarówek zapasowych.

 

Podczas jazdy zadbajmy także o właściwe rozmieszczenie bagaży w samochodzie. Usunąć należy wszystkie niepotrzebne przedmioty, które niezabezpieczone mogą stanowić poważne zagrożenie w razie wypadku. Pamiętajmy także o częstych postojach – regularny odpoczynek na trasie jest niezbędny dla kierowcy.

 

A teraz w drogę!


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u