Zużyty sprzęt elektroniczny. Jak pozbyć się elektrośmieci?

Elektrośmieci powinniśmy utylizować w odpowiedni sposób. Wiele osób nie wie jednak o tym obowiązku.

Zużyty sprzęt elektroniczny, urządzenia AGD, spalone świetlówki czy zepsute zabawki elektroniczne wyrzucamy po prostu do śmietnika. A przecież elektrośmieci powinniśmy utylizować w odpowiedni sposób. Wiele osób nie wie jednak o tym obowiązku.

 

Utylizacja zużytego sprzętu zgodnie z prawem.

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, których działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych, poddawane są obowiązkowi zbierania, odzysku i recyklingu. Oznacza to, że wszystkie pralki, zmywarki, chłodziarko-zamrażarki, urządzenia klimatyzacyjne, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka, tostery a nawet świetlówki kompaktowe, po okresie użytkowania nie mogą zostać tak po prostu wyrzucone do śmieci. Powinny trafić do punktów odbioru odpadów elektrycznych, gdzie zostaną poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwiania.

 

Dlaczego?

Ponieważ elektrośmieci zawierają trujące substancje, takie jak rtęć, kadm, związki bromu, ołów czy chrom.

 

Elektrośmieci, czyli odpady specjalnej troski.

Choć ustawa ZSEiE obowiązuje w Polsce od lipca 2005 roku, to wciąż wiele osób nie wie dokładnie, jak postępować ze zużytym sprzętem oświetleniowym, AGD, RTV czy IT. Tymczasem odpowiedzialność spoczywa zarówno na producentach czy importerach takich urządzeń, jak i ich użytkownikach.

 

Zgodnie z prawem, producent, dystrybutor lub importer sprzętu zobowiązany jest umieścić na opakowaniu symbol przekreślonego kontenera na odpady oraz dołączyć do opakowania informację o skutkach, jakie dla środowiska i zdrowia ludzi niesie obecność niebezpiecznych substancji.

 

Rok po wejściu ustawy w życie, konsument zyskał natomiast prawo do nieodpłatnego pozostawienia w sklepie starego sprzętu w ramach zakupu nowego urządzenia. Sklepy nie mają już jednak w obowiązku przyjmowania elektroodpadów w większych ilościach a i klientom często nie uśmiecha się jechać do sklepu ze starym telewizorem czy mikrofalówką.

 

Co zatem zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym? 🤔

 

WARTO WIEDZIEĆ

Zużyty sprzęt – co z nim zrobić?

  • oddać do punktu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
  • oddać do zakładu przetwarzania lub do organizacji odzysku sprzętu elektrycznego elektronicznego,
  • odstawić do punktu skupu złomu, pod warunkiem, że ten punkt jest wpisany do rejestru zbierających zużyty sprzęt,
  • odnieść do sklepu – przy okazji zakupu nowego urządzenia,
  • zostawić w punkcie napraw sprzętu AGD/RTV,
  • pozostawić na zbiórce zużytego sprzętu, organizowanych przez instytucje i stowarzyszenia ekologiczne, magistraty miast czy hipermarkety.

 


Opublikowano:

Mentax na Facebook'u